Intel I9-13980HX, RTX 4090, ekran dijagonale 18 inča, 240 Hz, RGB lajt-šou i vrtoglava cijena.
Ukoliko biste pitali gejmere kako izgleda računar njihovih snova, sumnjamo da bi odgovor bio išta manje od "najbolje komponente koje novac može da kupi". Još ako bi u pitanju bila prenosiva mašina, to bi samo dodatno začinilo ovu magičnu čorbu. Izgleda da je ASUS imao upravo ovakav tok misli, a na test nam je poslao ROG Strix SCAR 18 - zvJerski moćan laptop koji performansama obara s nogu.
Kako izgleda ovo beskompromisno čudo tehnologije, kako se pokazalo u svakodnevnim, ali i najzahtJevnijim zadacima, ali i koliko novca je potrebno izdvojiti za ovo zadovoljstvo - saznajte u nastavku.
Dizajn
Kao što je to obično slučaj za ROG proizvodima, gejmerska estetika je glavna filozofija dizajna najmoćnijeg ASUS laptopa, a to znači samo jedno - RGB.
Lajt-šou
Pritiskom Power dugmeta, dlanove nam je obasjao čitav spektar boja koje dopiru iz tastature, a obasjao se i prostor između nas i laptopa zahvaljujući traci koja se prostire cIJelom dužinom prednje ivice, ali i koja obuhvata prednji dIo bočnih strana. Kako je bio dan kada smo prvi put upalili ovu mašinu, nismo momentalno primIJetili da RGB svJetla takođe postoje i na poleđini - kako na zadnjoj ivici, tako i na samom poklopcu unutar ROG logoa.
Jasno je da ovaj vizuelni spektakl nije za svakog, ili bar za svaku priliku, pa je vrlo pohvalno što sam laptop izgleda prilično neutralno kada ga obuzdate, odnosno kada isključite svJetla unutar Armoury Crate aplikacije.
Materijali
Kućište laptopa je većinom izrađeno od plastike, a jedini izuzetak je poklopac ekrana, za koji je upotrebljen aluminijum. Ono što je posebno interesantno jeste da su dijelovi plastike poluprovidni, pa se kroz ove elemente može nazrijeti šta se krije ispod. Međutim, pod određenim svjetlom, ovaj estetski dodatak umije da djeluje prljavo, pa nismo sigurni da je ova odluka ispravna.
Dimenzije i težina
Postoji mnogo epiteta koji se mogu udijeliti ROG Strix SCAR 18 laptopu, ali ne i da je mali. Dijagonala ekrana je impozantnih 18 inča, pa je sam uređaj dimenzija 399 x 294 mm i debljine 30,8 mm. Razumljivo, ovo znači da je računar prilično težak, a da budemo precizniji, njegova težina iznosi 3,1 kg.
Portovi i otvori
Uprkos ogromnim dimenzijama, selekcija prisutnih portova je dostupna samo na bokovima uređaja, ali ne i na zadnjoj ivici, koja je isključivo rezervisana za sistem hlađenja sa tri ventilatora. Sa desne strane se nalaze dva USB 3.2 Gen 2 Type-A porta, dok je na lijevoj 3,5-milimetarski konektor, USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, PD, G-SYNC), Thunderbolt 4 (DisplayPort, G-SYNC), HDMI 2.1 FRL, 2,5G LAN i konektor napajanja. Na bokovima se takođe nalaze simetrični otvori sistema hlađenja, a otvore vidimo i na donjoj strani uređaja.
VIŠE O EKRANU, SPECIFIKACIJAMA I PERFORMANSAMA SE NALAZI NA SLJEDEĆOJ STRANI.
Ekran
Kako bi kupcima olakšao izbor, ASUS je objedinio karakteristike ekrana na laptopovima u svojoj ponudi pod ime Nebula Display, a to znači da se laptopovi koji na sebi posjeduju Nebula stiker, među kojima je i ROG Strix SCAR 18, odlikuju ekranima velike brzine osvježavanja, brzim odzivom, jakim pozadinskim osvjetljenjem i dobrim prikazom boja.
U ovom slučaju, 18-inčni IPS displej je rezolucije 2.560 x 1.600 piksela, odnosa stranica 16:10, sa vremenom odziva od 3 ms i brzinom osvježavanja od 240 Hz. Ukoliko smatrate da je to impresivno, onda će vas prisustvo G-SYNC tehnologije oduševiti. Tu je i Pantone Validated sertifikat za tačan prikaz Pantone boja, podrška za Dolby Vision HDR, ali i MUX Switch i Nvidia Advanced Optimus tehnologija za izbor izvora GPU signala.
Ovo ne izgleda lijepo samo na papiru, već se pokazalo fantastično i u praksi, pa je iskustvo konzumiranja sadržaja na ovom laptopu zaista doživljaj za sebe, a vrijedi pohvaliti i tanke okvire ekrana koji povećavaju imerziju. Međutim, kako znamo da se manji model, SCAR 16, može naći u konfiguraciji sa Mini LED panelom, ostaje žal i nejasnoća zašto ASUS nije uspio da ovu tehnologiju implementira i na 18-inčnom laptopu.
Ono što će možda "ubosti" neke korisnike u oči jeste to da dio gornjeg okvira ekrana, u kojem se nalazi veb kamera malo "štrči" i prekida ravne linije na koje smo navikli. Iako se ovo na prvi pogled može činiti kao loše rješenje, u radu se ovaj višak pokazao vrlo korisnim tokom otklapanja.
Specifikacije
Kao što smo već rekli, ASUS se apsolutno nije ustručavao kada je izbor komponenti u pitanju, pa se unutar ove zvjerke nalazi ono najbolje i najbrže što tržište može da ponudi. Uređaj koji je nama stigao na test posjeduje novi Intel procesor HX serije (Intel i9-13980HX), sa 24 jezgra (8 P-jezgra i 16 E-jezgra), kao i, vjerovali ili ne, Nvidia GeForce RTX 4090 grafičku kartu namijenjenu laptopovima (175 W) , sa 16 GB VRAM.
Ukoliko niste upoznati sa ovom verzijom RTX 4090 grafike, nemojte očekivati čuda - u pitanju je razvodnjen GPU u odnosu na svog desktop rođaka, ali i dalje veoma impresivan.
Na raspolaganju nam je bilo i 32 GB RAM (2 x 16 GB DDR5), kao i 1 + 1 TB NVMe 4.0 M.2 Performance SSD (RAID 0).
Performanse
Drago nam je što možemo reći da nema negativnih iznenađenja kada su performanse ROG Strix SCAR 18 laptopa u pitanju. Pošteno smo ga namučili sintetičkim testovima i igrama, ali uspješno je izdržao sve naše napade - bilo da je u pitanju bio CPU, GPU ili SSD test.
Tokom naših testova, hlađenje se jeste čulo, ali daleko od toga da je postajalo nepodnošljivo ili da nam je narušavalo iskustvo.
Cinebench R23 je prikazivao rezultate oko 2.100/30.500, Geekbench oko 2.000/20.000, brzina SSD je registrovana na oko 11.300 MB/s (Read), odnosno 8.400 MB/s (Write), a na Fire Strike Extreme i Time Spy testovima smo ostvarili oko 35.000, odnosno 20.000 poena.
Naravno, nismo mogli da propustimo ni da testiramo par igara, pa naš izbor Control, Halo Infinite i A Plague Tale: Requiem naslova nije mogao da namuči ovu zvijer pri 1080p, sa odvrnutim detaljima, i baci performanse na ispod 60 kadrova u sekundi.
Nesumnjivo je u pitanju snaga koju do sada nismo imali priliku da vidimo u formi laptopa, mada bi mu i većina desktop računara s pravom pozavidjela. Nema sumnje da je ASUS nadmašio samog sebe ovim prenosivim računarom i zaslužuje sve pohvale zbog toga, a takođe treba pohvaliti i zvučnike ovog uređaja, koji su ne samo vrlo glasni, već i izuzetno kvalitetni.
CIJENU I ZAKLJUČAK MOŽETE PROČITATI NA SLJEDEĆOJ STRANI.
Cijena
Ovo je dio teksta u kojem vas savjetujemo da je možda najbolje da sjednete prije nego što pročitate sljedeću rečenicu. Očekivana cijena ROG Strix SCAR 18 laptopa je oko 4.600 evra!
Da li je ovo previše za laptop? To je već u oku posmatrača, odnosno u džepu potrošača. Jedino što možemo da kažemo jeste - blago onom ko bude mogao da sebi priušti ovu zvjerku.
Zaključak
Sada, kada su se slegli utisci, ne preostaje nam ništa drugo osim da pružimo ruku kompaniji ASUS i čestitamo na aždaji od prenosivog računa koju su donijeli na tržište, bez obzira što je cijena vrtoglavo visoka. Zaista je bilo nevjerovatno iskustvo testirati ROG Strix SCAR 18, iako nam sada u poređenju svi drugi laptopovi izgledaju kao dječije igračke.
ROG Strix SCAR 18 ZA:
- Specifikacije bez kompromisa
- Performanse kakve još nismo imali priliku da vidimo
- Odličan ekran
- Izuzetan izgled zahvaljujući RGB svjetlima
ROG Strix SCAR 18 PROTIV:
- Cijena
- Poluprovidna plastika kućišta izgleda prljavo