Šta može i kako se na testu pokazao Zenbook S 13 Flip OLED prenosivi računar? Saznajte u nastavku.
Iako je današnje tržište laptop računara bogatije nego ikad, nije lako pronaći uređaj koji istovremeno izgleda odlično, nudi vrhunski ekran, napravljen je od kvalitetnih materijala, može se koristiti kao tablet, ali i kao grafička tabla. Međutim, upravo je jedan takav model kompanije ASUS stigao na test - Zenbook S 13 Flip OLED.
Ukoliko se još uvijek vodite predrasudama da 2-u-1 uređaji po svojoj prirodi nisu moćne mašine, ovaj model će i to pokušati da razbije zahvaljujući procesoru koji na papiru nudi odlične performanse. Ipak, papir je jedno, a praksa je drugo, pa hajde da vidimo kako se Zenbook pokazao na testu kod naših kolega u beogradskoj redkaciji.
Dizajn
Sa težinom od samo 1,1 kg i dimenzijama od 296,3 x 209,7 x 14,9 mm, u pitanju je ne samo lagan, već i prilično kompaktan uređaj. Izrađen od legure magnezijuma i aluminijuma, Zenbook S 13 Flip OLED donosi osvježen i prilično minimalistički dizajn, pa njegov poklopac neće odati previše, jer se na njemu nalazi samo jednostavan logo. Na dodir, ovaj materijal pruža dosta otpora pod prstima, što je posebno važno kako bi bio siguran u rukama, ali će takođe uvijek izgledi čisto, jer ne zadržava vidljive otiske prsta na svojoj površini.
Na desnom boku nalazi se 3,5-milimetarski konektor za slušalice, dva USB-C Thunderbolt 4 porta i čitač microSD kartica, dok levi bok krije USB 3.2 Gen 2 Type-C port i otvore sistema hlađenja. Osim zvučnika, ovi otvori se nalaze i na donjoj strani uređaja. Iako nesumnjivo zadovoljava našu potrebu za brojem USB portova, zaista bismo više voljeli da smo vidjeli bar jedan USB-A, kao i HDMI port, jer smo u ovakvoj konfiguraciji osuđeni da koristimo adaptere.
ASUS je na ovom laptopu implementirao ErgoLift dizajn šarki, koji otklapanjem blago naginje tastaturu kako bi iskustvo korišćenja bilo udobnije, ali i kako bi protok vazduha bio bolji. Međutim, tu nije kraj - daljim otklapanjem uređaj se u potpunosti može "ispružiti" na stolu, a zatim se ekran u potpunosti može okrenuti ne bi li poprimio svojstvo tableta. U ovoj formi, laptop je djelovao udobno u ruci i veoma dobro držao dvije polovine spojene, pa nismo morali da se borimo kako ga u toj formi i zadržali.
Kada je tastatura u pitanju, u startu moramo reći da smo veoma zadovoljni. Ne samo da se nije savijala pod pritiskom, već je i iskustvo kucanja bilo brzo i pouzdano. Dugmići su osvijetljeni (3 nivoa), odlično raspoređeni, a moramo pohvaliti i odluku da dugme za paljenje i gašenje, u kome se nalazi skener otiska prsta, ne bude u gornjem desnom uglu, već jednu poziciju lijevo, ostavljajući gornji ugao za "Delete" taster.
Ipak, ono što nas je posebno oduševilo jeste da touchpad u sebi krije osvijetljenu numeričku tastaturu. Ovo je vrlo korisna funkcija koja će pogotovo značiti onima koji unose puno brojeva, a kada više ne bude potrebna, može se isključiti jednim dodirom. Sam touchpad je velikih dimenzija, a iako nije najbolji koji smo imali priliku da probamo, u radu se pokazao odlično.
Ekran, ASUS Pen 2.0 i zvučnici
U skladu sa kompaktnim dimenzijama uređaja, debljina okvira ekrana je nešto što će sigurno zadovoljiti kupce ovog uređaja - bočni okviru su debljine samo 2,7 mm, gornji je 6,1 mm, dok je donji 9,7 mm. Najbolje od svega, ASUS nije morao da implementira nepopularni notch, pa je veb-kamera komforno smeštena u sredini gornjeg okvira.
Kao što i samo ime laptopa kaže, u pitanju je OLED panel, dijagonale 13,3 inča, rezolucije 2.880 x 1.800 piksela i brzine osvežavanja od 60 Hz, koji nas je već pri prvom korišćenju oduševio kvalitetom prikaza zahvaljujući odličnim bojama i istinskoj crnoj boji. Ovo i nije neočekivano na osnovu specifikacija, jer je u pitanju panel koji posjeduje osvjetljenje do maksimalno 500 nita, Dolby Vision HDR, kao i PANTONE Validated sertifikat za tačan prikaz boja.
Kako je ekran osjetljiv na dodir, ASUS ga je zaštitio Gorilla Glass staklom ne bi li spriječio ogrebotine pri radu, a želeo je da zaštiti i korisnike od uticaja štetnog plavog svjetla, pa ga ovaj panel emituje 70 odsto manje i posjeduje TUV Rhineland sertifikat koji potvrđuje visoke standarde sigurnosti i kvaliteta.
Bilo da smo koristili miša ili prste za navigaciju, odziv ekrana od 0,2 ms je učinio da svaki unos djeluje momentalno, a ovo je pogotovo tačno kada je korišćenje olovke u pitanju. Pohvalno, ASUS Pen 2.0 olovka se našla u kutiji laptopa i jedan je od velikih razloga za kupovinu ovog modela.
Bilo da se obrađuju fotografije ili piše, ASUS Pen 2.0 olovka se pokazala odlično, a zahvaljujući mogućnosti registrovanja 4.096 različitih nivoa pritiska, ne sumnjamo da će biti pogodna i kao grafička tabla onima koji vole da crtaju. Na stranu to što je olovka veoma udobna za držanje u ruci, želimo posebno da istaknemo minimalno vrijeme kašnjenja tokom unosa, zahvaljujući kome je proces pisanja djelovao vrlo prirodno.
Međutim, imamo i jednu zamjerku. Olovka se ne puni bežično, već putem kabla. Naravno, nije u pitanju nešto nečuveno, ali ASUS na laptopu nije implementirao magnete koji će je držati u mjestu, a to znači da će korisnici u transportu uvijek morati da nađu mjesto za nju, ali i paziti da im se ne otkotrlja sa stola u momentima kada je ne koriste.
Kada je zvuk u pitanju, Zenbook S 13 Flip OLED bi definitivno pružio bolje rezultate kada bi orijentacija zvučnika bila na gornjoj, umjesto na donjoj strani, ali ne možemo da se požalimo na kvalitet zvuka. Za podešavanje zvuka je bila zadužena poznata kompanija harman/kardon, a isti posjeduju i Dolby Atmos tehnologiju, te ne čudi da su mogućnosti ovih zvučnika natprosečne za slušanje muzike ili gledanje YouTube klipova, filmova i serija.
Performanse i povezivanje
Zenbook S 13 Flip OLED ispod haube posjeduje Intel procesor 12. generacije, odnosno Intel i7-1260P, 12-jezgarni CPU sa četiri Performance i osam Efficient jezgra, kao i integrisanom Intel Iris Xe grafikom, što ga stavlja u sam vrh ponude 2-u-1 uređaja. Na modelu koji se našao na ovom testu, procesor je uparen sa 16 GB LPDDR5 RAM i 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD.
Očekivano, performanse u radu su odlične. Bilo da smo se kretali kroz interfejs, surfovali internetom, otvarali "brdo" prozora ili koristili programe za obradu slika, procesor nas nije razočarao i ispunio je sva naša očekivanja. Kako laptop ne posjeduje posebnu grafičku kartu, ne treba očekivati previše od gejminga. Sigurno nećete moći da "odvrnete" detalje u najzahtevnijim naslovima, a vjerovatno ćete morati da spustite rezoluciju na 720p, ali mu lakše igre neće zadavati probleme, kao ni emulatori - ukoliko želite da uplovite u vode nostalgije.
Zadovoljni smo i rezultatima koje smo dobili na sintetičkim testovima. Zenbook je na Cinebench testu ostvario Single Core rezultat od 1.574 poena i Multi Core od 7.192, dok su te brojke 2.152 i 8.958 na Geekbench 6. U galeriji možete videti i neke druge testove kroz koje smo provukli ovaj laptop.
Kada je povezivanje u pitanju, laptop podržava Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2 standarde, na koje zaista nemamo zamjerku. Ono što je nama posebno značilo jeste to što uređaj može da koristi Intel Unison aplikaciju, pomoću koje smo mogli da ostvarimo integraciju sa pametnim telefonom na način na koji bi nam i Macbook korisnici pozavidjeli.
Baterija
Zenbook S 13 Flip OLED posjeduje četvoroćelijsku litijum-jonsku bateriju od 67 WH, koja je u mogla da nam pruži do 8 sati korišćenja u zavisnosti od intenziteta zadataka koje smo obavljali, ali ne sumnjamo da će mnogi uspjeti da ostvare i bolje vrijeme.
Ipak, kada je došlo vrijeme da se uređaj dopuni, na raspolaganju nam je bio izuzetno kompaktan punjač snage od 65 W, pomoću kojeg smo mogli da napunimo laptop do 100% za oko 2 sata.
Zaključak
Zenbook S 13 Flip OLED se pokazao kao sposoban, ali i ultra prenosiv laptop koji velikom broju kupaca može da ponudi sve što traže - i mnogo više od toga. Korišćenje u formi tableta čini ovaj uređaj izuzetno korisnim, a dodatak olovke u kutiji definitivno unosi dodatnu dimenziju korisnosti. Performanse će osigurati da se zadaci obavljaju lako i nesmetano, a odličan OLED ekran će pružiti odlično gledalačko iskustvo.
U prodaji u regionu se nalazi model sa SSD-om od 1TB, koji košta oko 1.750 evra, što nije malo, ali kupci koji traže baš ovakav uređaj će sigurno pronaći vrijednost u onome što nudi. Od nas svakako imaju toplu preporuku.
Zenbook S 13 Flip OLED ZA
- Lagan
- Fantastična izrada i materijali
- Touchpad sa numeričkom tastaturom
- Odličan ekran
- Više nego solidne performanse
- Dobra baterija koja se brzo puni
- Olovka u kutiji
Zenbook S 13 Flip OLED PROTIV
- Korišćenje adaptera je neminovno zbog nedostatka HDMI i USB-A portova
- Nedostatak mjesta za čuvanje olovke