Novi Flip kompanije TECNO značajno je unaprijeđen u odnosu na prethodnika - pa hajde da vidimo kako se pokazao na našem testu?
Tehnologija savitljivih telefona ubrzano sazrijeva, pa iz godine u godinu vidimo značajna unapređenja koja proizvođači implementiraju. Međutim, ono što manje-više ostaje isto je njihova cijena. Ovi uređaji se i dalje smatraju egzotičnim, jer ne može baš svako da ih priušti. A da li je to zaista tako?
Prve naznake da se u industriji pripremaju velike promjene imali smo priliku da vidimo prošle godine, kada je kompanija TECNO na srpsko tržište lansirala svoj prvi Flip uređaj koji je koštao svega 79.999 dinara. Naravno, ta cifra nije mala, ali je bila značajno manja od svega što je konkurencija u tom momentu mogla da ponudi.
Zapravo, drugi proizvođači ni godinu dana kasnije nisu uspjeli izbaci tako konkurentan uređaj, a TECNO je već spremio njegovog nasljednika, i to značajno unapređenog u odnosu na prvu generaciju. U pitanju je TECNO Phantom V Flip2, naravno.
Najnoviji "fantom" sada se našao u beogradskoj Mondo redakciji na testu, a šta nudi, šta sve može i kakvi su utisci nakon vremena provedenog s njim - saznajte u nastavku.
Ništa manje nego premijum dizajn
Već na prvi pogled bilo je jasno - dizajn TECNO V Flip2 telefona značajno je unapređen u odnosu na prošlu godinu. Iako povoljniji, ovaj telefon u ruci ne odaje utisak da je išta manje od premijum modela.
Okvir telefona je ravan, izrađen od aluminijuma, dok je za dobru ergonomiju zaduženo zaštitno staklo koje je zakrivljeno po ivicama. Težina telefona je 196 grama, što ga ne ubraja među najlakše, ali svakako ni među najteže uređaje.
U odnosu na originalni Phantom V Flip, koji je za potrebe ekrana poklopca koristio panel namenjen pametnim satovima, to ovdje nije slučaj. TECNO je upotrebio AMOLED displej koji se prostire cijelom širinom prednje strane i koji ne "beži" od ostrva kamera, pa je tim potezom postao još jedan proizvođač čiji Flip izgleda modernije od aktuelnog Samsung konkurenta.
Kako je najvažniji dio svakog savitljivog telefona njegova šarka, TECNO je zarad izdržljivosti upotrebio čelično rješenje, uz obećanje da će preživjeti 400.000 preklopa u sobnim uslovima, odnosno 100.000 preklopa na visokim i niskim temperaturama.
Ni dodatnih elemenata na okviru ne manjka. Na dnu smo pronašli USB-C port, fiokicu za Nano-SIM, dok se na desnom boku nalazi "klackalica" za kontrolu zvuka i POWER taster, koji je ujedno i skener otiska prsta.
Kada je riječ o zvučnicima, Phantom V Flip2 posjeduje hibridni stereo sistem koji se pokazao veoma solidno tokom testa, mada se dobar kvalitet mogao i naslutiti na osnovu Dolby Atmos oznake na gornjoj ivici uređaja. Basa nema previše, ali su srednji i visoki tonovi veoma dobro odrađeni, pa je sve od razgovora do YouTube videa savršeno razgovetno.
Ono što nije vidljivo golim okom je NFC antena, ali korisnici na raspolaganju imaju podršku za bežično plaćanje, kao i za skeniranje tagova. Jedini nedostatak koji možemo da zamijerimo je odsustvo podrške za eSIM, pogotovo jer telefon prima samo jednu Nano-SIM karticu.
VIŠE O EKRANU I PERFORMANSAMA TECNO PHANTOM V FLIP2 TELEFONA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.
Ekran kakav se ne viđa u srednjoj klasi
Po samoj prirodi Flip telefona, Phantom V Flip2 korisnicima nudi dva ekrana - kompaktan ekran poklopca i veći unutrašnji ekran.
Oba panela koriste AMOLED tehnologiju, a veoma je interesantno da je 6,9-inčni unutrašnji ekran takođe LTPO. Drugim riječima, nudi promjenljivu brzinu osvježavanja kako bi štedio bateriju, od 10 do 120 Hz. Ova mogućnost je danas redovna na flagship uređajima, ali je prava rijetkost vidjeti je u srednjoj klasi, kojoj ovaj telefon pripada.
Kada je u pitanju kvalitet samog panela, malo šta se može zamjeriti. Rezolucija od 1.080 x 2.560 piksela je više nego dovoljna za detaljan prikaz, boje su prijatno jarke, a 2.160 Hz PWM zatamnjivanje će posebno značiti onima koji su osjetljivi na treperenje. Ipak, ako već moramo da izdvojimo zamerku, onda je to odsustvo zvanične podrške za prikaz HDR10+ i Dolby Vision sadržaja.
Najinteresantniji nam je, ipak, bio ekran poklopca, dijagonale 3,64 inča, čiji oblik je gotovo savršeni kvadrat. Sa rezolucijom od 1.056 x 1.066 piksela, ovaj displej nudi identičnu gustinu kao unutrašnji panel (413 ppi), pa samim tim i identično detaljan prikaz, s tim da je maksimalna brzina osvježavanja 60 Hz.
Ipak, ono što nam se kod ovog ekrana posebno svidjelo je to što je zapravo upotrebljiv, te ne služi samo da se na njega postavi lijep vidžet ili da se pročita pristigla notifikacija. Od Flip telefona želimo da budu korisni i kada su zaklopljeni, a Phantom V Flip2 to jeste.
TECNO je korisnicima omogućio da na ekran poklopca postavljaju ikonice velikog broja aplikacija (ne i svih), a to znači da se bez otklapanja može koristiti Chrome, listati Instagram, dopisivati, ali i gledati YouTube - nešto što je rijetkost u ovom segmentu.
Interesantan izbor čipseta
Iako TECNO Phantom V Flip2 poseduje neke impresivne karakteristike, kakve se viđaju samo na premijum modelima, ono što ga stavlja u srednju klasu je njegov čipset, čiji izbor je posebno interesantan.
Iako je unutar svog prvog Flip telefona koristila Dimensity 8050, kompanija se ovog puta odlučila na Dimensity 8020, rješenje izrađeno na identičnom 6 nm proizvodnom procesu, ali nešto drugačije konfiguracije CPU jezgara i manje maksimalne brzinu takta.
Bar na sintetičkim testovima, ova odluka rezultira nešto slabijim procesorskim performansama, ali to svakako nije nešto što je zaista osjetno u svakodnevnom radu, pogotovo bez direktnog poređenja.
Tokom normalnog korišćenja, sve se odvijalo prilično brzo - od otvaranja do učitavanja aplikacija. Čip je s lakoćom rukovao surfovanjem internetom, skrolovanjem društvenih mreža i obradom slika, a kako je na raspolaganju isti Mali-G77 GPU kao i kod prethodnika, moguće je igrati i najzahtevnije mobilne igre. Ruku na srce, ne na maksimalnim detaljima.
Što se tiče softvera, Phantom V Flip2 pokreće HiOS 14 korisnički interfejs, zasnovan na Android 14 operativnom sistemu. Riječ je o softveru koji je prilično uznapredovao od našeg prvog susreta, a koji nudi pregršt korisnih funkcija i interesantnih dodataka, sa posebnim osvrtom na AI.
Zapravo, TECNO posjeduje sopstvenog AI asistenta, nazvanog Ella, koji pored odgovaranja na pitanja takođe može da izvrši zadatke na samom uređaju, što se u određenim situacijama pokazalo kao veoma korisno. Tu su i funkcije kao što su brisanje predmeta sa fotografija, generisanje AI slika i prepoznavanje teksta, ali i funkcija koju je početkom godine popularizovao Samsung - Circle to Search.
VIŠE O KAMERAMA, BATERIJI I DOSTUPNOSTI TECNO PHANTOM V FLIP2 TELEFONA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.
Dve kamere, obe od 50 MP
TECNO Phantom V Flip2 raspolaže sistemom dvostrukih kamera na poklopcu. Na raspolaganju je standardna postavka sa glavnim i ultraširokougaonim modulom, ali ono što je interesantno je da su oba rezolucije 50 MP.
U dnevnim uslovima, odnosno sve dok ima dovoljno svjetla, obe kamere su sposobne da uslikaju fotografije čiji kvalitet je na veoma visokom nivou. Ovo je pogotovo tačno kada je riječ o glavnom senzoru, koji po pravilu hvata najviše detalja i pravi najoštrije slike, s tim da smo primijetili da nekad umije i da preeksponira pozadinu.
Ono što nas je možda najviše impresioniralo su fotografije noću. Phantom V Flip2 je uspio da izvuče neke zaista dobre fotografije, sa iznenađujućom dozom oštrine, solidnim dinamičkim rasponom i kvalitetom boja. Oštrine i detalja, naravno, ima manje kada se u odsustvu dobrog svjetla koristi ultraširokougaona kamera, ali ne toliko manje koliko smo očekivali.
Kada su selfiji u pitanju, u izrezu unutrašnjeg ekrana postoji selfi kamera, ali sumnjamo da će je iko, osim za video pozive, uopšte koristiti. Jednostavno, selfije je moguće uslikati glavnom kamerom, odnosno ogledati se na ekranu poklopca, što će svaki put dati bolje rezultate.
Impresivno veliki kapacitet baterije
Kada govorimo o telefonima na preklop, pogotovo o Flip uređajima, gotovo da možemo biti sigurni da kapacitet baterije neće biti na nivou regularnih pametnih telefona. Međutim, TECNO je riješio da promijeni to pravilo.
Unutar Phantom V Flip2 modela nalazi se baterija kapaciteta 4.720 mAh, značajno veća od prethodnika koji je bio ograničen na 4.000 mAh. Zahvaljujući ovom poboljšanju, uspijevali smo da izvučemo do dva dana upotrebe uz normalno korišćenje, što je zaista impresivno za ovaj segment.
Čak je i brzina punjenja impresivna. Uz telefon smo u kutiji pronašli i adapter snage 70 W, koji nam je omogućavao da uređaj u potpunosti napunimo za oko 45 minuta. Nažalost, podrška za bežično punjenje je izostala.
Najveća mana? Nema ga u Srbiji
TECNO Phantom V Flip2 se na našem testu pokazao kao veoma zreo uređaj, ali i kao značajno unapređenje u odnosu na prethodni model. Sa cenom od oko 650 evra, pravi je dokaz da savitljivi telefoni ne moraju da preskaču cifru od 1000 evra, kao i da je pravo vrijeme da i drugi proizvođači zagaze u srednju klasu.
Nažalost, Flip kompanije TECNO ovaj put se neće prodavati u Srbiji, što je zaista velika šteta, ali nadamo se da će se ova odluka promijeniti već sljedeće godine.
TAČNE SPECIFIKACIJE TECNO PHANTOM V FLIP2 TELEFONA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.
TECNO Phantom V Flip2 specifikacije
Dizajn
Dimenzije: 170,8 x 73,4 x 7,6 mm (otklopljen) / 87,8,4 x 73,4 x 16 mm (zaklopljen)
Težina: 196 g
Materijal: Aluminijum (ram), čelik (šarka), staklo, plastika
Zaštita: Zaštitno staklo
Zvučnici: Stereo
SIM: Nano-SIM
Ostalo: USB-C, NFC
Ekran
Ekran: AMOLED (ekran poklopca) / LTPO AMOLED (unutrašnji ekran)
Dijagonala: 3,64 inča (ekran poklopca) / 6,9 inča (unutrašnji ekran)
Rezolucija: 1.056 x 1.066 piksela (ekran poklopca) / 1.080 x 2.640 (unutrašnji ekran)
Brzina osvežavanja: 60 Hz (ekran poklopca) / 10 do 120 Hz (unutrašnji ekran)
Osvetljenje: Do 1.000 nita
Prikaz: Standardan
Performanse i softver
Čipset: Dimensity 8020
Procesor: Osmojezgarni - 4 x Cortex-A78 (2,6 GHz), 5 x Cortex-A520 (2,0 GHz)
Grafika: Mali-G77 MC9
RAM: 8 GB, LPDDR4X
Interna memorija: 256 GB, UFS 3.1
Korisnički interfejs: HiOS 14
Operativni sistem: Android 14
Kamere
Glavna kamera: ISOCELL GN5, 50 MP, OIS, f/1.9, 1/1,57", 1,0 µm, PDAF, OIS
Ultraširokougana kamera: Hynix Hi5022, 50 MP, 114°
Selfi kamera: ISOCELL S5KGD2, 32 MP. f/2.5
Baterija
Kapacitet: 4.720 mAh
Punjenje: 70 W žično