Ovdje nije riječ o kvalitetu konekcije, ovdje je riječ o cijeni interneta i mjesečnim izdvajanjima za ovaj neophodan servis.
Za relativno mladu tehnologiju, kojoj je tek 31 godina (ako ćemo baš da cjepidlačimo, neka bude 51), internet se početkom ovog vijeka brzo pozicionirao kao realna ljudska potreba, tik iza vode i struje.
No, svijet je velik i po razvoju ekstremno neujednačen, pa globalna mreža iliti mreža svih mreža nije jednako pristupačna niti isplativa za svaki kutak čovječanstva.
Gdje na svijetu je najjeftiniji, a gdje najskuplji?
Analizirala je online banka iz Čikaga - NetCredit. Prilikom istraživanja, ukrštana je visina prosječne plate u određenoj zemlji (izvor: Svjetska banka) sa cijenom protoka od 10 megabita po sekundi (stranica cable.co.uk). Na taj način, formiran je specifičan iznos, koji na mjesečnom nivou treba utrošiti.
U zavisnosti od toga koji procenat plate taj iznos predstavlja, možemo da zaključimo da li provajderi takoreći “deru“ svoje korisnike. Ovakav metod daleko je od idealnog za države gdje je ekonomsko raslojavanje sve intenzivnije, ali rezultati, ipak nude određeni uvid u to gdje smo "u lancu ishrane" i gdje bi eventualno, možda mogli da budemo.
Na samom dnu tabele nalazi se Jemen. U ovoj državi, koju već godinama mori građanski rat, za mjesečnu uslugu interneta potrebno je izdvojiti 2.466 dolara, što je 2.792% od prosječne plate od 88,33 dolara. Vrh liste pripao je Monaku sa 34,49 dolara, što je samo 0,68 procenata prosječne plate od 5.043,69 američkih zelenih novčanica. Istraživanje je sračunalo i gdje je internet najjeftiniji. Svjetski šampion po isplativost je Rumunija, gdje jedan megabit po sekundi košta svega 0,13 dolara - da se makar ugledamo na Rumune!
U BiH se za internet mjesečno, prema ovoj računici izdvaja, 12,89 dolara, što je 21,14 KM. Prosječna mjesečna oktobarska plata u Republici Srpskoj je prema Zavodu za statistiku bila 964 KM, pa se za internet troši između 2,1 i 2,1 odsto novca. U Federaciji BiH prema posljednjim objavljenim podacima koji se odnose na septembar, prosječna plata bila je 961 KM.
Treba imati u vidu da većina građana plaća internet u paketu sa kablovskom televizijom i telefonom.
Kakva je situacija kod vas? Jeste li ikad računali ovako nešto?
(MONDO / Marko Čavić)