Zbrka oko COVID-19 aplikacije u Evropi - da li prati one, koji je imaju instaliranu?
Austrijski aktivista za zaštitu privatnosti Maks Šrems podnio je žalbu nadzornom organu EU zbog aplikacije za testiranje na virus korona, koju je Evropski parlament uveo za svoje osoblje.
Apsurdno je to da aplikacija, koju je izradila sama EU nadzire one, koji je imaju na svojim telefonima što je u suprotnosti sa GDPR i svim drugim važećim pravilima Evropske unije.
Šrems je, naime, uvjeren da bi aplikacijom mogli nelegalno da se prenose podaci u SAD. U žalbi navodi da su zakonodavci EU, kad su pristupili sajtu za testiranje virusa otkrili da je aplikacija poslala više od 150 zahtjeva, uključujući i one američkim kompanijama Google i Stripe, čime je prekršena presuda Evropskog suda iz jula prošle godine.
Određeni broj ovih zahtjeva nezavisnih proizvođača odnosio se na podatke korisnika s ciljem oglašavanja, ali i zbog nekih drugih stvari.
Šrems je inače istaknuta ličnost u evropskom pokretu za digitalna prava, a već neko vrijeme aktivno se bori protiv agresivnog prikupljanja podataka od strane tehnoloških giganata iz Silicijumske doline kako u EU tako i u svijetu uopšte.
Pokrenuo je dva slučaja protiv kompanije Facebook, dobio te sporove 2015. godine i kasnije i natjerao Facebook da promijeni način na koji obrađuje korisničke podatke u Evropi.
COVID-19 Android aplikacija instalirana, Korona Android aplikacija instalirana 1
(MONDO / Tanjug)