Dalek put

Lansiran najmoćniji teleskop na svijetu: Džejms Veb krenuo u potragu za dalekim galaksijama

Iako je lansiranje proteklo uspješno, pred Džejms Veb teleskopom je dalek i rizičan put. Potrajaće mjesec dana, sve dok teleskop ne stigne na tačku koja je milion milja daleko od Zemlje

Teleskop
Izvor: Smart Life/ Pexels/ Pixaby

Revolucionarni teleskop agencije NASA uspješno je lansiran iz Južne Amerike, a u tome je pomogla raketa Ariane 5.

U pitanju je Džejms Veb svemirski teleskop (JWST), a njegovo lansiranje označava početak misije na koju se čeka decenijama.

Eksperti kažu da je teleskop danas počeo putovanje „natrag u prošlost“, do samog rođenja univerzuma.

Prvo lansiranje je bilo zakazano za mart 2021. godine, ali je otkazano zbog problema s imenom – Džejms Veb je bio odgovoran za diskriminaciju zaposlenih u agenciji NASA pedesetih i šezdesetih godina prošlog vijeka, na šta se danas gleda s neodobravanjem.

Ime je ipak ostalo, a nova sprava vrijedi skoro 10 milijardi dolara. Zadatak joj je da posmatra naš solarni sistem i tumači misterije postanka univerzuma. Zahvaljujući tome što može da detektuje infracrveno zračenje od najudaljenijih zvijezda i galaksija, Džejms Veb teleskop će moći da „vidi“ bolje od svojih prethodnika. U pitanju je zajednički projekat agencije NASA, Evropske svemirske agencije, Kanadske svemirske agencije i Space telescope instituta, koji će zahvaljujući infracrvenoj kameri i spektografu moći da pruži više informacija o ranim fazama univerzuma.

Na teleskopu se radilo skoro tri decenije, a sada je sve bliži platformi za lansiranje. Zahvaljujući novim tehnologijama, Džejms Veb bi mogao da nas „vrati kroz vrijeme“ i odgonetne nastanak nebeskih tijela nakon Velikog praska.

NASA just launched the most anticipated mission of the decade
Izvor: Smart Life/ @The Verge

Stručnjaci tvrde da novi teleskop može da prikupi mnogo više svjetla nego Habl, što znači da će moći da prodre dublje u univerzum, a samim tim i dalje u prošlost. Dizajniran je da bude komplementaran svom prethodniku, a kako bi zajedno pružili jasniju sliku kosmosa. Nakon Webba dolazi još jedan nasljednik – Wide Field Infrared Survey teleskop – koji će u svemir krenuti 2025. godine, i koji će biti zadužen za proučavanje tamne materije, egzoplaneta i postanka zvijezda i planeta.

Iako je lansiranje proteklo uspješno, pred Džejms Veb teleskopom je dalek i rizičan put. Potrajaće mjesec dana, sve dok teleskop ne stigne na tačku koja je milion milja daleko od Zemlje. Ukoliko sve protekne po planu, biće ovo najvažnija alatka od svih koje je čovječanstvo do sada smislilo i poslalo u svemir.

Tagovi