Budućnost TikTok platforme ostaje neizvjesna dok američki političari urgiraju tehnološke gigante da zabrane ovu društvenu mrežu.
Majkl Benet, senator i član Obavještajnog odbora američkog Senata poslao je pismo kompanijama Google i Apple, u kome zahtijeva da se društvena mreža TikTok ukloni sa njihovih prodavnica kako bi se zaštitila nacionalna bezbjednost.
Kako izvještava The New York Times, pismo je upućeno izvršnim direktorima ovih kompanija - Timu Kuku i Sundaru Pičaiju - a u njemu senator Benet navodi da je neprihvatljivo da kineska vlada ima pristup tolikoj količini podataka, odnosno da posjeduje mogućnost da prilagođava sadržaj za trećinu američke populacije.
Benet je dalje naveo da trenutnu situaciju oko TikTok-a vidi kao krajnje neozbiljnu, a iz njegovog ugla gledišta, ovo je prilika da se najveće tehnološke kompanije uključe u debatu i jasno izjasne na čijoj su strani.
Portparolka kompanije TikTok, Bruk Oberveter, komentarisala je Benetovo pismo, izražavajući zabrinutost zbog njegove subjektivnosti, navodeći da je "potpuno ignorisao" plan kompanije - nazvan Project Texas - da svim svojim korisnicima osigura transparentnost podataka i bezbjednosni integritet.
TikTok ostaje pri stavu da se podaci korisnika ni na koji način ne prenose kineskoj vladi. Kompanija je predstavila plan još u avgustu prošle godine, u kojem je detaljno opisano kako namjerava da spriječi pristup Kine američkim podacima. Platforma je čak spremna da dozvoli američkoj vladi da nadgleda njene operacije u pokušaju da dokaže svoju tvrdnju.
Politički gledano, ovo je još jedan znak da se američke demokrate uključuju u tipično republikansku bitku, koja je počela 2020. godine, kada je Donald Tramp i njegova administracija pokušala da zabrani TikTok, zajedno sa WeChat aplikacijom. Podsjetimo, Senat je nedavno izglasao zabranu TikTok aplikacije na službenim uređajima.