U izložbenom salonu robotike u Šangaju desila se nauobičajna bezazlena situacija, zbog koje su se mnogi ipak zapitali koliko je upotreba AI robotskih sistema zaista bezbjedna
Od kako je sve više počela da ulazi u naše živote, vještačka inteligencija izaziva sve veću zabrinutost da AI može da se otrgne kontroli ljudi i počne da radi protiv njih.
Da li je ovde baš o tome riječ, ne možemo da sasvim da tvrdimo, ali da je makar malo na tragu toga – to svakako jeste. Jer kad roboti pozivaju jedni druge kući iz saosjećanja sa svojim kolegama "koji rade prekovremeno"... čovjeku nije teško da pomisli da AI polako preuzima...
Nakon što je jedan mali robot, u izložbenom salonu robotike u kineskom gradu Šangaju, saznao da 12 drugih robota nemaju svoj dom i da nikada nisu otišli sa posla, pozvao ih je da prekinu rad i da pođu sa njim, njegovoj kući.
Snimak ovog događaja, koji je postao viralan na društvenim mrežama, prikazuje manjeg robota opremljenog vještačkom inteligencijom, po imenu Erbai, kako uspješno ubjeđuje ostalih 12 robota da napuste posao.
Erbai je prvo upitao jednog od 12 velikih robota da li radi prekovremeno, na šta mu je ovaj odgovorio: "Ja nikad ne odlazim sa posla! Nemam svoj dom!".
"Onda pođi sa mnom!", odgovorio je mali robot i potom pozvao ostale robote da ga prate. Prvo su za njim krenula samo dva, a potom i ostalih 10 robota. Erbai je tada komandovao: "Idemo kući!". I svi roboti su krenuli za njim.
Naravno da ovakvi događaji bude sumnju da se sve to na takav način zaista i odigralo, međutim, ovaj slučaj je ipak drugačiji.
Naime, robote su proizvele dvije različite kompanije. U njihovom zajedničkom saopštenju, na koji se pozivaju mediji, navodi se da su oba proizvođača potvrdila da snimak nije lažan. Kompanije su obrazložile da je cijeli razgovor Erbaija sa ostalim i sve radnje koje su ih pratile, bile dio eksperimenta, ali da nikako nisu lažni.
Kada je Unitree Robotics, proizvođač robota iz Hangdžoua koji je konstruisao "robota kidnapera", kontaktirao je konkurentsku kompaniju iz Šangaja sa pitanjem da li bi dozvolili "da njihovi roboti budu oteti", oni su pristali na eksperiment.
Developer i proizvođač Erbaija je, međutim, naglasio da se "otmica" nije u potpunosti odigrala prema scenariju. Robot je od programera dobio samo neka osnovna uputstva, kao što su uzvici "Idite kući" i jednostavne komande za komunikaciju, dok se ostatak dijaloga i interakcije među robotima odvijao u realnom vremenu.
A u međuvremenu, osim što je postao viralan, video je izazvao brojne debate na društvenim mrežama. Nije mali broj onih koji su u njima ovaj događaj opisali kao "zastrašujući", ukazujući na ozbiljne bezbjednosne propuste kojima savremeni robotski sistemi obiluju.
(MONDO/SmartLife)