Američka administracija ispituje veze EPIC i Riot kompanija sa Tencent kineskom kompanijom.
Nakon represivnih mera protiv ZTE i Huawei kompanije, pa nakon zabrane TikTok i WeChat aplikacija američka administracija očigledno traži nove žrtve.
Da je Tramp na čelu sa svojom administracijom poput nezaustavljive mašine, koja gazi sve pred sobom, pokazuju i poslednja ispitivanja preduzeta u vezi sa EPIC i Riot kompanijama.
Ove dve kompanije ispituju se zbog njihovih veza i prirode tih veza sa kineskom kompanijom Tencent. Odbor za strana ulaganja Sjedinjenih Država (CFIUS) ispituje način na koji su kompanije Riot, izdavač League of Legends i drugih popularnih igara, kao i EPIC, izdavač Fortnite igre, jedne od najpopularnijih igara ikad napravljenih povezani sa kineskim gigantom. U zvaničnim pismima dostavljenim američkim kompanijama traži se da one dostave podatke o tome kako postupaju sa podacima američkih građana i da za to pruže dokaze.
Tencent kompanija iz kine poseduje Riot i ima manjinski deo u EPIC kompaniji, a Bloomberg je došao do informacija da su ista pisma dobile i druge kompanije, čiji je vlasnik ili ima udeo u njima ili sarađuje s tim američkim kompanijama pomenuti Tencent. Iako se ne zna priroda pitanja upućenih ovim kompanijama niti sadržaj zahtevanih stvari, jasno je da se Amerika plaši da bi kineske vlasti mogle doći u posed informacija sakupljenih na američkom tlu tj. kod američkih korisnika.
The Verge navodi da to što League of Legends i Fortnite nisu imale problema sa američkom administracijom dosad, to ne znači da će tako ostati i odgovor ovih kompanija na upite Trampove administracije biće ključni za eventualnu zabranu pomenutih igara.
Za ispitivanje veza američkih kompanija sa kineskom Tencent kompanijom saznalo se gotovo odmah nakon što je Tramp zabranio TikTok i WeChat aplikacije u SAD i još nekoliko zemalja, nad kojim američki zakoni imaju ingerenciju.