U ovom trenutku Crvena zvezda ima duplo "vredniji" tim od Partizana, što je slučaj kakav se ne pamti u srpskom fudbalu.
Završen je još jedan ljteni prelazni rok u Srbiji tokom kog su po običaju najviše pažnje privukli transferi koje su pravili najveći klubovi Crvena zvezda i Partizan. I jedni i drugi su doveli veliki broj igrača, istovremeno je dosta fudbalera i odlazilo sa Marakane i iz Humske, međutim kada se podvuče crta - ispada da je razlika između "vječitih" nikada veća.
Prema podacima specijalizovanog sajta "Transfermarkt", Zvezda u ovom trenutku ima duplo vredniji tim od Partizana, što je slučaj kakav se ne pamti u srpskom fudbalu. Navikli su nas Zvezda i Partizan da je razlika između njih mala, da su zbog toga i šampionske trke uvijek udvoje, međutim sada je već očigledno da su se crveno-bijeli ozbiljno odlijepili od najvećeg rivala. I to je na neki način ogroman problem srpskog fudbala.
Razlika se najbolje vidjela upravo u završnici ljetnog prelaznog roka kada je Zvezda dovela tri kapitalca za Ligu šampiona (Rade Krunić, Nemanja Radonjić i Silas), dok je sa druge strane Partizan ugovorio dolaske anonimusa (Marko Kerkez i Pape Furer). To je samo uvećalo pomenutu razdaljinu koja postoji između njih kada je u pitanju vrednost tima.
Crvena zvezda nikad nije imala skuplji tim
Specijalizovani sajt "Transfermarkt" trenutno procjenjuje vrijednost igrača Crvene zvezde na čak 77,5 miliona evra. Nikada u svojoj istoriji (bar od kada postoji pomenuti algoritam za procjenu vrijednosti fudbalera) Zvezda nije imala skuplji tim, a jedan od razloga je i dolazak Silasa iz Štutgarta. Istina, stigao je na pozajmicu, ali njegova vrijednost od deset miliona evra odgovara i otkupnoj klauzuli iz njegovog ugovora koju će crveno-bijeli moći da plate na kraju sezone. Ne treba ponavljati da bi u slučaju kupovine postao i najskuplji fudbaler na ovim prostorima.
Zvezda je "prešišala" sve klubove u Srbiji i ima duplo veću vrijednost od svog prvog sljedećeg pratioca Partizana, dok je možda i prvi put od kada postoji "Transfermarkt" uspjela da istisne i Dinamo Zagreb. "Modri" trenutno imaju vrijednost od 73,15 miliona evra i njihov najvredniji fudbaler je Martin Baturina (čak 20 miliona evra), a tokom ljeta nisu mnogo trošili i potrošili su svega pet miliona evra na pojačanja.
Drugi najvredniji klub na prostorima bivše Jugoslavije je Hajduk iz Splita čija vrijednost fudbalera prelazi tek nešto preko 50 miliona evra, a daleko od njih je četvrtoplasirana Rijeka (34,5 miliona evra).
Partizan bliži Tekstilcu nego Zvezdi
Peti najvredniji tim na prostorima bivše Jugoslavije je Partizan. Njegovi igrači "teže" svega 31,85 miliona evra, što je zaista za brigu - posebno u poređenju sa najvećim rivalom Crvenom zvezdom. Nakon čak sedam uzastopnih šampionskih naslova koji su završile na "Marakani", sve veći problemi za Partizan pojavljuju se i na evropskoj sceni, dok su tu i finansijske muke, sve lošiji rad omladinske škole, nezadovoljstvo navijača zbog uprave...
Nakon prodaje Saldanje (ispod cijene, za pet miliona evra u Ferencvaroš), najvredniji igrač Partizana je pozajmljeni fudbaler Bolonje - Mihajlo Ilić (četiri miliona evra). Mladi štoper se vratio u Partizan na pozajmicu i gotovo da ne postoji šansa da će i poslije ove sezone ostati u Humskoj, dok ostali igrači koje crno-bijeli imaju na "lageru" ne obećavaju ozbiljniju zaradu.
To je uticalo da se TSC približi na manje od četiri miliona po vrijednosti tima (27,95 miliona), a koliko je velika razlika u odnosu na Crvenu zvezdu - najbolje govori podatak da su crno-bijeli bliži Tekstilcu (3,89) nego "vječitom" rivalu.
Partizan mora da podigne kriterijume i da se ne zadovolji prosječnošću, zbog toga i jeste velikan.
Kako je Zvezda ovoliko pobjegla Partizanu?
Crvena zvezda je prethodnih godina ogroman novac zaradila od učešća u UEFA takmičenjima, ali i od prodaje svojih fudbalera. Tako su tokom ljeta zaradili čak 25 miliona evra i dobar dio tog kolača uložili su u pojačanja, dok u ovom trenutku Partizan ipak "obrće mnogo manje keša". Zaradili su šest, a investirali manje od četiri, pa su im se tu približi i TSC, Vojvodina...
Inače, prije samo godinu dana vrijednost tima Crvene zvezde bila je 65,83 miliona evra, a Partizana oko 38 miliona. To će reći da su crveno-bijeli svoju vrijednost uvećali za 18%, a Partizanova je pala za 16,5 odsto - najviše u Srbiji. Situacija je još ozbiljnija ako se vratimo na septembar 2022. godine, Zvezdina vrijednost je tada bila 54,75 miliona evra, a Partizanova 36,74. Upravo u te dvije godine napravljen je nevjerovatan zaostatak koji apsolutno mora da stavi rad u Partizanu pod lupu.