Uživo

Crna serija BiH traje i dalje! Dominik Soboslaj prizemljio "zmajeve" u Zenici (VIDEO)

Porazom u Zenici od selekcije Mađarske u četvrtom kolu Lige nacija (0:2), reprezentacija Bosne i Hercegovine nastavila je crnu seriju.

Izvor: Elvis BARUKCIC / AFP / Profimedia

"Zmajevi" su bez pobjede više od godinu dana, a taj crni niz nastavljen je u ponedjeljak uveče protiv Mađarske, koja je selekciji BiH nanijela treći poraz u ovogodišnjem izdanju Lige nacija.

BiH - Mađarska 0:2 (0:1)

Ni u šestom međusobnom duelu, BiH nije uspjela da savlada Mađare, koji su osim u početnih 10-ak minuta apsolutno kontrolisali igru i sasvim zasluženo su stigli do trijumfa pred oko 10.000 navijača u "Bilinom polju".

Nesumnjivo najzaslužniji za pobjedu gostiju bio je kapiten Dominik Soboslaj, dvostruki strelac za Mađarsku.

Najprije je u 38. minutu na asistenciju Žolta Nađa pogodio suprotan ugao iskosa sa lijeve strane, da bi početkom drugog dijela, nakon penala koji je skrivio rezervista Nail Omerović samo što je ušao u igru, sa "kreča" ponovo pogodio mrežu Nikole Vasilja.

Time je praktično stavio tačku na meč u Zenici.

Imali su "zmajevi" nekoliko solidnih šansi, prvenstveno Edin Džeko i Benjamin Tahirović u prvom poluvremenu, ali večeras je nesavladiv bio golman Mađarske Deneš Dibuš.

Istina, nije to bila neka posebno dobra i kvalitetna utakmica izabranika Sergeja Barbareza, koje kao da je sputalo najavljeno selektorovo "moranje" zbog trke za trećim mjestom u A diviziji Lige nacija i boljom pozicijom za žrijeb u narednim kvalifikacijama.

Ni sada nisu izgubljene sve šanse, ali jasno je da BiH nije u rangu najboljih evropskih selekcija već tim koji je u nastanku za kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. i Evropski šampionat 2028. godine.

NAJAVA

Vrijeme je za pobjedu "zmajeva"...

Meč na "Bilinom polju" u Zenici nije isključivo važan da se skine negativni rekord u Evropi - godinu i kusur dana bez pobjede - već bi tri osvojena boda protiv Mađarske vrlo izvjesno donijela treće mjesto u grupi i opstanak u A diviziji Lige nacija.

Takođe, trijumf bi mnogo značio i u budućem pozicioniranju na žrijebu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. godine, kao i na psihološkom planu mladim "zmajevima".

Osim toga, BiH u dosadašnjih pet duela sa Mađarima nikad nije slavila (u Budimpešti je bilo 0:0), pa bi i taj podatak mogao da bude dodatni motiv izabranicima Sergeja Barbareza, koji zbog parnih kartona večeras neće moći da računa na Ermedina Demirovića i Adriana Leona Barišića.

Na mjestu Barišića, koji je bio standardan u odbrani BiH, na terenu ćemo vidjeti iskusnog Ermina Bičakčića ili Partizanovog Nihada Mujakića, dok će umjesto Demirovića u napadu biti Haris Tabaković ili će Barbarez gurnuti ofanzivnog vezistu Harisa Hajradinovića.

Moguće da će veću minutažu dobiti i novi ljubimac navijača Esmir Bajraktarević...

Bez obzira ko god bude istrčao na travnjak, sigurno će dati svoj maksimum za pobjedu na utakmici sa Mađarskom, koja će prema Barbarezovim riječima, biti dosta teža od duela prije nekoliko dana protiv Njemačke (1:2).

"Prvi put osjećamo da bismo mi nešto kao morali. Doveli smo se u tu situaciju. Imamo prvu meč loptu za treće mjesto, ali kažem, vidjećemo kako smo odradili. Pokušavamo da ne računamo, nego da svaku utakmicu gledamo kao neko finale", rekao je selektor "zmajeva".

S druge strane njegov kolega sa mađarske klupe Marko Rosi priznao je da bi bio zadovoljan da ne izgubi utakmicu u Zenici.

"Ako ne uspijemo da pobijedimo, onda barem da osvojimo bod", izjavio je italijanski stručnjak, ali nema nikakve sumnje da će Dominik Soboslaj i društvo željeti da osvoje sva tri boda.

Glavni sudija utakmice na "Bilinom polju" je engleski arbitar Entoni Tejlor.

22:39

- kraj -

22:35

90' Sudijska nadoknada

Igraće se još četiri minuta.

22:31

88' Prvi žuti karton za Mađare

Engleski sudija zapisao je u svoju bilježnicu i Fiolu zbog zadržavanja igre.

22:30

87' Izmjene kod Mađara

Šefer i Fiola su van igre, na terenu su do kraja Nađ i Šuš.

22:23

80' Nove promjene

Bašić i Šarić su u igri umjesto Tahirovića i Hajradinovića, a kod Mađara je ušao Adam umjesto Varge.

22:17

74' Treći žuti karton "zmajeva"

Nova javna opomena, treća za BiH - Huseinbašić. Takođe ranije je zbog prigovora požutio i Hasagić na klupi.

22:14

71' Peta Edina Džeke

Izvor: FS BiH, nfsbih.ba

Poslije centaršuta Hajradinovića, Džeko je petom pokušao da prevari golmana Mađarske, ali nova odbrana Dibuša. Šteta.

22:12

69' Izmjene i kod Mađara

Bola i Salaj su napustili igru, umjesto njih na terenu su Gera i Gazdag.

22:09

66' Loš udarac kapitena BiH

Džeko se opet našao u šansi, ali lak plijen za Dibuša.

22:08

65' Dvostruka izmjena BiH

Burnić i Gigović su napustili teren, a umjesto njih su Huseinbašić i Tabaković.

22:03

60' Žuti karton

Kolašinac je požutio zbog oštrog starta, inače ovo je njegov juibilarni 60. nastup u dresu BiH.

21:57

54' DŽEKO

Sjajna šansa za kapitena BiH, šutirao je glavom, ali Dibuš brani.

21:54

50' GOOOL!

Siguran realizator sa bijele tačke bio je Dominik Soboslaj - 0:2.

21:53

49' PENAL

Omerović, koji je ušao u poluvremenu, skrivio je jedanaesterac!

21:51

Foto-galerija

21:49

46' Nastavljen je duel na "Bilinom polju"

Barbarez je napravio jednu promjenu - umjestob Gazibegovića na terenu je Nail Omerović, koji debituje u dresu "zmajeva".

21:31

- poluvrijeme -

21:31

45+1' DŽEKO

Odlična šansa za izjednačenje - Džeko je poslije solo akcije šutirao tik iznad prečke.

21:31

45' Igraće se minut nadoknade

Još 60 sekundi fudbala u Zenici prije odlaska na odmor.

21:25

38' GOOOL!

Mađari vode! Brza akcija gostiju Nađ je uposlio Soboslaja, koji je iskosa sa lijeve strane pogodio suprotan ugao - 0:1. Bio je to 13. gol veziste Liverpula za nacionalni tim Mađarske.

21:23

38' SALAJ!

Brz kontranapad Mađara i odličan šut Salaja, ali tik pored stative!

21:22

37' "Zmajevi" traže penal!

Bičakčić je oboren u kaznenom prostoru nakon centaršuta Gigovića, ali engleski sudija samo odmahuje rukom. A nije se oglasila ni VAR soba.

21:20

34' Slobodnjak za Mađare u opasnoj zoni

Burnić je napravio faul nad Soboslajem na 18 metara, dobra prilika za Mađare. Kapiten Mađarske je šutirao visoko iznad prečke.

21:10

25' Žuti karton

Katić je dobio žuti karton zbog prekršaja na sredini terena. To je njegov drugi i propustiće naredni meč protiv Njemačke.

21:07

24' Nova šansa za Mađare

Vasilj je odlično reagovao i ispred Salaja izboksovao loptu.

20:59

14' TAHIROVIĆ

Stopostotna šansa za BiH - Tahirović sa ivice kaznenog prostora nakon povratne lopte šutirao tik pored stative gola Mađara.

20:58

13' VASILJ!

Bola je odapeo projektil sa ivice kaznenog prostora, ali opet je Vasilj odličan.

20:55

10' Vasilj!

Prvi šut u okvir gola imali su Mađari preko Varge, ali Vasilj siguran.

20:54

8' "Zmajevi" imaju inicijativu

Igra se uglavnom na sredini terena, ali ekipa Sergeja Barbareza ima terensku incijativu.

20:46

1' Odmah šansa za BiH

Gazibegović je probio odbranu Mađara, otišao previše ukoso, ali nije uspio da pogodi mrežu Dibuša.

20:43

1' Počeo je meč na "Bilinom polju"

Srećno "zmajevi".

20:08

Esmir Bajraktarević starter!

Izvor: Fudbalski savez BiH

Prvi put od prvog minuta na terenu u ekipi BiH će biti Esmir Bajraktarević, fudbaler američkog Nju Ingland Revolušna.

19:38

Među rezervistima "zmajeva" je i krilni napadač Borca

REZERVISTI BiH: Hadžikić, Zlomislić, Mujakić, Kulašin, Huseinbašić, Tabaković, Bašić, Omerović, Šarić, Radeljić.

19:34

Evo i početnih 11 obje selekcije

BiH: Vasilj, Gazibegović, Kolašinac, Bičakčić, Katić, Burnić, Hajradinović, Gigović, Tahirović, Bajraktarević i Džeko. Selektor: Sergej Barbarez

MAĐARSKA: Dibuš, Nikišer, Fiola, Orban, Soboslaj, Šefer, Bola, Nađ, Varga, Salaj, Botka. Selektor: Marko Rosi

19:25

Sudijska trojka iz Engleske

Glavni sudija meča u Zenici je Entoni Tejlor iz Engleske, a pomagaće mu zemljaci Geri Besvik i Adam Nan.