Fudbal

FIFA pred žrijeb za Mundijal donijela odluku koja utiče na Srbiju i BiH: Zabranjena četiri meča

Autor Nebojša Šatara

Srbija i Bosna i Hercegovina će danas na žrijebu u Cirihu saznati rivale u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026, a sada je poznato i koje utakmica je FIFA zabranila.

Izvor: NFSBiH/MNPress

Danas od 12 časova u Cirihu biće održan žrijeb za kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2026. godine koje ćemo gledati u SAD, Meksiku i Kanadi. Evropske kvalifikacije uvijek donose najviše zanimljivosti, a sada će se igrati u nikad čudnijem i kraćem formatu, za turnir na kome ćemo gledati čak 48 ekipa!

To znači i malo veći broj evropskih selekcija koje će učestvovati (16), a nas sve naravno zanima kako će Srbija proći na žrijebu pošto je smještena u drugi šešir - i u teoriji može da dobije samo jednu jaču ekipu od sebe...


FIFA je pred žrijeb objavila i niz pravila kojih će se držati na današnjem žrijebu, a među njima je i odluka o zabranjenim parovima na žrijebu koji se tiču Srbije. Na osnovu odluke Izvršnog odbora UEFA, zabranjeni su mečevi tzv. Kosova sa Srbijom, kao i tzv. Kosova sa Bosnom i Hercegovinom. Neće biti moguća utakmica ni Španije i Gibraltara, odnosno Ukrajine i Bjelorusije, dok je interesantno da nije reagovano nakon haosa na meču Rumunije i tzv. Kosova i taj par je dozvoljen.

Rusija je i dalje pod suspenzijom i ne učestvuje u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026.

U slučaju da se neke od ovih reprezentacija "spoje" na žrijebu, u tom slučaju će automatski biti smješteni u prvu sljedeću slobodnu grupu, tako da u svakom slučaju ne postoji ni teoretska šansa da vidimo duel ovih timova.

Što se tiče samih kvalifikacija, u njima ćemo inače imati ukupno 12 grupa - šest po četiri i šest po pet reprezentacija. Samo pobjednici idu direktno na turnir, dok će se svi oni koji su drugoplasirani zajedno sa još četiri najbolje rangirane ekipe Lige nacija koje već nisu prošle dalje kroz kvalifikacije - boriti u baražu.

Gdje su Srbija i BiH na žrijebu?

Izvor: MLADEN ANTONOV / AFP / Profimedia

  • 1. šešir: Francuska, Španija, Engleska, Belgija, Holandija, Portugal, Italija, Njemačka, Hrvatska, Švajcarska, Danska i Austrija.
  • 2. šešir:SRBIJA, Mađarska, Ukrajina, Turska, Švedska, Vels, Poljska, Slovačka, Rumunija, Grčka, Norveška i Češka.
  • 3. šešir: Škotska, Slovenija, Irska, Finska, Gruzija, Albanija, Sjeverna Makedonija, Island, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Irska, Crna Gora i Izrael.
  • 4. šešir: Bugarska, Luksemburg, Bjelorusija, Jermenija, tzv. Kosovo, Kazahstan, Azerbejdžan, Estonija, Kipar, Letonija, Farska Ostrva i Litvanija.
  • 5. šešir: Moldavija, Malta, Andora, Gibraltar, Lihtenštajn i San Marino

Kako će izgledati žrijeb?

Reprezentacije će biti podeljene u čak 12 grupa - šest po četiri ekipe i šest po pet ekipa. Samo prvoplasirani idu direktno na Svjetsko prvenstvo, dok će svi drugoplasirani - i četiri najbolje ekipe iz Lige nacija koje se nisu plasirale - biti u možda nikad težem baražu iz koga će još četiri ekipe obezbijediti vizu za Svjetsko prvenstvo.

Podsjetimo, Svetsko prvenstvo 2026. godine igra 48 ekipa, od čega 16 iz Evrope.

Šta je važno znati o žrijebu?

Grupe koje budu imale pet timova, kvalifikacije počinju u martu, a svi oni koji su u manjim od po četiri - sve do septembra neće početi kvalifikacije. To je sve zbog Lige nacija i mečeva koji su već zakazani u baražu i plej-ofu ovog takmičenja u martu, odnosno junu. Evo i par "sitnica" koje treba znati o žrijebu:

Prvi šešir: četiri pobjednika plej-ofa Lige nacija moraju da budu smješteni u grupe od četiri tima (od A do F)
Drugi, treći i četvrti šešir: učesnici baraža za Ligu nacija (između ostalog i Srbija) mogu da budu izvučeni u grupe od četiri tima ili grupe od pet timova, ali uz važan uslov - svaka grupa od pet timova može da ima najviše jednog učesnika baraža ili poraženog iz plej-ofa Lige nacija
Peti šešir: timovi iz ovog šešira idu isključivo u grupe od pet timova (od grupe G do L)

Gdje se igra Mundijal 2026?

Na Svjetskom prvenstvu u SAD, Meksiku i Kanadi 2026. će ubuduće biti 12 grupa (umjesto dosadašnjih osam) od po četiri reprezentacije. Dakle, ukupno 48! Najbolje prvoplasirane i drugoplasirane će proći u narednu fazu, kao što je to i do sada bio slučaj, međutim u nastavak takmičenja će i osam najboljih trećeplasiranih timova. Preciznije, više timova će prođi u nokaut rundu nego što će ispasti poslije grupne faze, što FIFA sve radi kako bi povećala profit.

Igraće se čak 40 utakmica više nego što je to bio slučaj od posljednje promjene formata 1998. godine, ukupno 104. Zbog toga bi Svjetsko prvenstvo trebalo da traje i duže nego obično (čak 39 dana) sve od 11. juna do 19. jula.

Ko su gradovi domaćini Svjetskog prvenstva 2026. godine? Vankuver i Toronto su jedini predstavnici Kanade, Monterej, Gvaldalahara i Meksiko Siti jedina tri grada koja "daje" Meksiko, dok SAD dominiraju - tu su Majami, Atlanta, Hjuston, Dalas, Kanzas siti, Filadelfija, Njujork, Boston, Los Anđeles, San Francisko i Sijetl. Što se tiče pomenutih novih 16 mjesta na Mundijalu, četiri će dobiti Afrika, po tri Evropa i Azija, po dvije Severna Amerika i Južna Amerika, a jednu Pacifik.

BONUS VIDEO:

(MONDO)

Tagovi