Crvena zvezda kreće u novu evropsku odiseju i već unaprijed zna šta mora da uradi kako bi ostvarila cilj i plasirala se u nokaut fazu Lige Evrope.
Tri godine kasnije, početak je veoma sličan - Zvezda ponovo igra za proljeće u Evropi.
Tada sa Vladanom Milojevićem, nakon emotivnog pražnjenja protiv Krasnodara, danas sa Dejanom Stankovićem, nakon neuspjeha u jednim i uspjeha u drugim evropskim kvalifikacijama tokom ljeta, a koje niko ne smatra "utješnom nagradom".
Zvezda je sada daleko iskusnija, barem što se tiče Evrope, a pošto je žrijebana iz drugog šešira - to govori i da ima lijepe šanse da se nađe u nokaut fazi.
U međuvremenu se promijenilo svašta u timu, ali...
Ono što je ostalo isto je broj bodova koji je u prosjeku neophodan za prolaz grupne faze - DEVET. To je magična brojka koja će često biti na umu igračima, čelnicima i navijačima Crvene zvezde.
Na nju je vjerovatno mislio i Dragan Džajić, kada je pred ukrcavanje za avion za Njemačku rekao da je cilj plasman u nokaut fazu. Nju vjerovatno priželjkuje i publika, a na igračima je ''samo'' da upišu tri pobjede u duplo više mečeva.
Često ni to nije dovoljno!
U sezoni 2018/19 desilo se da čak dva tima ispadnu sa dvocifrenim brojem bodova. Bili su to Milan, koji je imao lošiji međusobni skor od Olimpijakosa, odnosno Standard iz Liježa, sa po deset osvojenih bodova.
Takvih slučajeva je kroz istoriju bilo još, ali sa 11... E, na to nismo naišli. Ako osvojite 11 bodova u grupnoj fazi, računajte da ste prošli!
Minimum? Pa, bilo je situacija da se prođe i sa sedam osvojenih bodova.
U sezoni 2014/15 je to pošlo za rukom Dnjepru, godinu dana kasnije Mitjilandu,... Da ne idemo dalje u prošlost, jasno vam je - može i sa 7, ali je rijetkost.
Kada je prethodni put bila učesnik Lige Evrope, u sezoni 2017/18, Crvena zvezda se sa devet bodova plasirala u evropsko proljeće. Okršaje protiv CSKA iz Moskve donijele su dvije pobjede nad Kelnom, dva remija protiv BATE Borisova i remi i poraz od Arsenala, prvoplasiranog tima u grupi.
Prethodnih sezona je Partizan bio čest učesnik grupne faze Lige Evrope i zanimljive su i njihove brojke. U sezoni 2017/18 je osam bodova bilo dovoljno za drugo mjesto, u sezoni 2019/20 nije.
A da ne pominjemo sezonu 2015/16 kada su crno-bijeli ispali sa devet osvojenih bodova...
Crvena zvezda je u prethodne tri sezone uspijevala da skine velike evropske skalpove, veće od onih koje sada ima u grupi, pa navijači sa pravom traže da broj osvojenih bodova bude dvocifren ili bar jako blizu toga. A onda će proljeće biti izvjesno.
Veliki prijatelj crveno-bijelima u ovoj sezoni bi mogao da bude raspored!
Na bodove sa gostovanja Hofenhajmu gotovo da niko i ne računa, posebno poslije toliko problema sa izostancima, pa je dobro što će se upravo tom utakmicom otvoriti grupna faza. Treneri bi rekli "da se skine teret sa leđa" i da se fudbaleri srpskog šampiona malo opuste.
Ipak, tempo će biti veoma naporan ove jeseni, slijede odmah dva najbitnija meča u grupi.
Prvo u Beograd dolazi Slovan iz Libereca (29. oktobar), a zatim Gent (5. novembar) i nakon tih mečeva Zvezda mora da bude u trci za plasman u narednu rundu. Tada će se "lomiti" evropska sezona Stankovićevog tima.
Ukoliko posao na ta dva meča bude dobro obavljen, svaki bod sa gostovanja u Belgiji (četvrto kolo) će vrijediti zlata, a onda pobjeda nad Hofenhajmom u Beogradu neće biti prioritet.
Dobro je poznato da je domaći teren bio najveća prednost Crvene zvezde u prethodnim evropskim utakmicama, doprinio je da "padnu" Liverpul, Krasnodar, Olimpijakos ili Keln, ali čini se da će ovoga puta morati da "prokrče" put ka magičnih devet bodova bez njih.
Navikavanje traje već mjesecima, pa će Zvezda morati da "crpi" dodatnu energiju samomotivacijom, ali možda je vrijeme da pokuša i da sa gostovanja donese cijeli plijen...
Bilo kako bilo, devet bodova je pred očima, pa kako god ih doneli do kraja jeseni!
(mondo.rs)