Ovo su svi naturalizovani košarkaši u dresu košarkaške reprezentacije BiH.
Svjetska košarkaška federacija (FIBA) obavijestila je ove srijede Košarkaški savez BiH da Luka Garza od početka ovog mjeseca ima pravo nastupa za "zmajeve".
Bh. kuća košarke ipak ne može u potpunosti da bude zadovoljna obzirom da će centar Detroita u dresu BiH igrati kao naturalizovani a ne domaći igrač, za šta se zalagao KS BiH, koji je poslao svu potrebnu dokumentaciju kako bi korpulentnom centru rođenom 1998. godine u Vašingtonu bila uklonjena sporna FIBA "zvjezdica", koja označava naturalizovanog igrača.
Garza je, inače, kroz istoriju osmi u dresu BiH sa ovim statusom, a "prisvajanje" igrača počelo je davne 2001. godine.
"Led je probio" Terel Kestl, plejmejker rođen 1972. godine u Luizijani, a koji je u dresu BiH igrao od 2001. do 2007. godine.
U periodu od 1998. do 2001. godine, Kestl je branio boje Sloboda Dite, sa kojom je 1999. godine osvojio Kup BiH, a nakon što je dobio bh. papire, bio je član selekcije koja je 2003. godine, na Eurobasketu u Švedskoj, zauzela posljednje mjesto u grupi A, u konkurenciji Francuske, Slovenije i Italije.
Poslije njega, uslijedio je Henri Domerkant.
Dvostruki osvajač duple krune u Italiji sa Montepaskijem, prvak Turske sa Efesom, član druge najbolje petorke Evrolige 2012. godine... dres reprezentacije BiH nosio je šest godina, kao i Kestl, i za to vrijeme nastupao na dva velika takmičenja.
Bio je član ekipe koja je 2005. godine učestvovala na Eurobasketu u Srbiji i Crnoj Gori, kada se BiH u grupnoj fazi sastala sa Slovenijom, Grčkom i Francuskom.
"Zmajevi" su takmičenje završili već poslije grupne faze, bez ijedne pobjede, a Domerkant se istakao u premijernoj utakmici, protiv "zmajčeka", kada se zaustavio na 11 poena.
Drugo veliko takmičenje na kojem je nosio dres BiH bilo je prvenstvo Evrope 2011. godine, kada se tadašnja selekcija u grupi borila sa Makedonijom, Grčkom, Finskom, Hrvatskom i Crnom Gorom. Ipak, dvije pobjede u takvoj konkurenciji ipak nisu bile dovoljne da izabranici Sabita Hadžića izbore nastup u glavnoj fazi.
Naredni naturalizovani igrač u dresu BiH bio je Džej Ar Bremer.
Organizator igre rođen 1980. godine u Ohaju nosio je dres Bostona, Klivlenda i Golden Stejta, a potom je u Evropi nosio dresove brojnih klubova, među kojima je i sarajevska Bosna, za koju je igrao 2007. godine.
Bremer se našao na spisku "zmajeva" za kvalifikacije za Eurobasket 2009, godine, ali se kasnije zbog neodazivanja našao u sporu sa KS BiH, a sve se završilo tako što je platio 50.000 evra Svjetskoj košarkaškoj federaciji kako bi mu skinula suspenziju.
Poslije Bremera, uslijedio je Zek Rajt, koji se na tlu bivše Jugoslavije dokazao igrama u dresu zagrebačke Cibone.
Bio je kasnije i član Panatinaikosa, Olimpije, Monaka... a za BiH je igrao na Eurobasketu 2013. godine, kada je "zmajevima" izmakao nastup u drugoj fazi.
Ni tri pobjede bh. timu u grupnoj fazi nisu bile dovoljne da se nađu u narednoj rundi. Poslije uvodnih poraza od Letonije i Srbije, "zmajevi" su nadigrali Crnu Goru, Makedoniju i Litvaniju, ali su u krugu od četiri ekipe sa istim učinkom (3-2) bili najslabiji.
Kratko je član bh. reprezentacije bio Di Džej Kuper, koji je zbog neslaganja sa tadašnjim selektorom Duškom Ivanovićem napustio državni tim 2015. godine, a naredni naturalizovani igrač u dresu BiH bio je Aleks Renfro, koji je, kao veteran, 2019. godine bio osvajač Kupa Srbije sa Partizanom.
Igrač rođen 1986. godine u Heritidžu (savezna država Tenesi) nastupio je na jednom velikom takmičenju za BiH – kontinentalnom šampionatu održanom prije sedam godina.
Tada je bh. tim igrao u grupi sa Francuskom, Izraelom, Poljskom, Finskom i Rusijom, te je u takvoj konkurenciji upisao samo jedan trijumf – nad Izraelcima.
Osim srpskog kup-trofeja sa beogradskim crno-bijelima, Renfro, koji trenutno brani boje San Pablo Burgosa, može da se pohvali i duplom krunom sa Zagrebom 2011. godine.
Takođe, bio je i šampion Njemačke sa Bambergom, a za sada posljednji trofej u karijeri osvojio je prije dvije godine, kada je sa sadašnjim klubom otišao do kraja u FIBA Ligi šampiona.
Sedmi i prije Garze posljednji naturalizovani igrač u bh. timu bio je Džon Roberson, koji je dokumente sa obilježjima BiH dobio početkom 2020. godine.
Veoma je značajan faktor u dresu "zmajeva" koji se nadaju premijernom plasmanu na Svjetskom prvenstvu.
Rođen 1988. godine u Kanzasu, a najznačajniji rezultati u njegovoj karijeri vezuju se za Francusku, gdje i danas nastupa, i Švedsku.
Prije pet godina je bio šampion Francuske sa Asvelom, te najbolji igrač tamošnje Ol-Star utakmice, dok je tri puta zaredom, od 2013. do 2015. godine, bio prvak Švedske – sva tri puta sa Sodertalje Kingsima.
Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!