Košarka

Ugovor od 40.000.000 dolara u NCAA ligi: Pomjeraju se granice, redom se dijele milioni

Autor Dragan Šutvić

Prvi trener Florida Gejtorsa Tod Golden dobio je novi milionski ugovor.

Izvor: AARON JOSEFCZYK / UPI / Profimedia

Istorijski ugovor potpisan je u NCAA, gdje su Florida Gejtorsi dali 40.500.000 dolara svom treneru Todu Goldenu kako bi stavio potpis na šestogodišnji ugovor sa timom. Gejtorsi su osvojili nedavno završeno NCAA prvenstvo i riješili da sa mladim i perspektivnim stručnjakom produže saradnju.

Golden ima 39 godina, a imao je i kratku igračku karijeru. Nakon završenog Sent Meriza on je igrao dvije godine za Makabi iz Haife. Vrlo brzo je prešao u trenere, pa je bio asistent na Kolumbiji i Ouburnu. Zatim je tri godine bio trener u San Francisku zajedno sa iskusnijim kolegom, pa je potom tri godine samostalno vodio tim.

Od 2022. godine vodi tim Floride, a tu ga prate i skandali. U novembru 2024. godine je optužen da je seksualno napastvovao i progonio veliki broj žena, između ostalog studentkinja na Floridi. Početkom godine je univerzitet javio da je otvorena istraga protiv njega, ali da nisu pronađeni dokazi. 

Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!