Svi znamo kako se broje poeni u tenisu, ali zašto je to tako?
Dok čekamo da Novak Đoković odigra svoje 35. grend slem finale i nadamo se da će pobijediti neverovatnog Karlosa Alkaraza, neka teniska pravila i dalje nisu do kraja jasna publici.
Vidjeli smo to u polufinalu kada su se mnogi začudili kada je Đokoviću otet poen, a najosnovnije pravilo koje mnogima nije jasno vezano je za bodovanje u tenisu.
Poeni u gemu idu 15-30, 40 i na kraju se nakon toga osvaja gem, a postoje dvije teorije zašto je to tako. Prva je vezana za časovnik i navodi se da je bodovanje na teniskim mečevima bilo povezano sa satom. Gem je podijeljen na 60 i za svaki poen bi teniser dobio 15 bodova. Međutim pošto se gemovi uzimaju uz dva poena prednosti i postoji "đus" onda je smišljeno da poslije 30 ide 40, da bi u slučaju rezultata 40:40 sljedeći poen važio za 50, a onda krajnji za 60:40 i pobjedu
Druga teorija je da sve potiče od stare francuske igre "jeu de paume" - igre dlanova. To je preteča modernog tenisa koja se igrala rukama, a ne reketima. Sport je bio jako popularan i igran na hiljadama terena, a teren je bio dimenzija 90 stopa, tj. dvije polovine po 45 i 45 stopa širine. Brojanje je bilo takvo da bi se nakon prvog osvojenog poena server pibližio 15 stopa, nakon drugog još 15. a nakon trećeg bi došao na 40 stopa, ili ti na pet stopa do mreže.
Kada je igra evoluirala i kada je krenulo da se igra reketima iz pravila je izbačeno približavanje mreži, ali je ostavljeno brojanje i zato se u tenisu, po toj teoriji, poeni broje 15-30-40.
BONUS VIDEO: