Ekonomija

Meso pojeftinilo, a prodaja smanjena: Iz udruženja najavljuju proteste

Autor Bojana Ninković

Cijena mesa u RS drastično je pala, a prodaja se smanjila za 50 odsto, što je neke poljoprivrednike natjeralo i da zaustave proizvodnju.

Izvor: Mondo/Goran Sivački

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS, Vladimir Usorac, kaže da ga je trenutna situacija natjerala na radikalnu odluku: tvrdi da je odlučio da farmu stavi na prodaju.

„Stanje u poljoprivedi je nula. Ministarstvo poljoprivrede je proljetos pomoglo, posijali smo, godina je rodila, ali prodati ništa ne možemo. Ni meso, ni mlijeko, apsolutno ništa ne možemo prodati,“ istakao je Usorac.

Dodao je da je cijena mesa "pala za 50 odsto", ali da i dalje "cvjeta" uvoz ove namirnice iz Evropske unije.

Kaže da je farmu ponudio na prodaju, jer više nije u stanju da proizvodi, s obzirom da, kako kaže, država neće da stane iza poljoprivrednika.

„Neće da uvedu prelemane, neće da uvedu carine, kako bi zaštitili našu proizvodnju. Njemačka je zabranila iz Poljske uvoz govedine, a oni su EU i šta onda ima tu više da se doda? Oni mogu zabraniti, a mi ne možemo uvesti prelemane. Samoupravni sporazum o slobodnoj trgovini nam dozvoljava da uvedemo prelemane na dvije godine,“ naglasio je Usorac, te dodao da je po tom pitanju na djelu "uvezan lobi."

Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja, Mišo Maljčić za Mondo potvrđuje da je ''prodaja svinja pala.''

„Prodaja svinja ne ide nikako. Ne može ni ići. Evo prošle sedmice je samo jedna firma iz Laktaša uvezla 16 šlepera polutki, a mi koji se bavimo uzgojem svinja ne možemo prodati ni jedno prase. Cijena praseta je trenutno 2 KM po kilogramu, ali to nije najcrnje, nego je zabrinjavajuće što ni za te dvije marke nema ko da ga kupi,“ izjavio je Maljčić.

Domaća proizvodnja u svinjarstvu je stala i mi ćemo, ukoliko Ministarstvo poljoprivrede ne bude imalo razumijevanjaza nas, za pet dana sa traktorima izaći na put jer je to jedini način da izrazimo svoje nezadovoljstvo.

„Uvozimo 150 miliona maraka godišnje mesa. Stanovništvo je dovedeno u situaciju da meso nema rok trajanja. Da li je normalno da svježe meso nema rok? Gazirana voda ima rok šest mjeseci, a meso nema. Meso ispod 24 odsto proteina je kancerogeno i u ne se može uvesti u Evropu, Aziju i Japan meso dok se ne utvrdi koliko ima proteina,“ istakao je Maljčić.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić izjavio je danas da je za ovu godinu izdvojeno više od 100 miliona KM za podsticaje za poljoprivrednu proizvodnju. Kaže da su zabilježeni rekordni prinosi u ratarskoj, povrtlarskoj i animalnoj proizvodnji.