Ekonomija

Država ne preduzima mjere: U BiH raste inflacija, ali i krađe u trgovinama

Autor Nikolina Damjanić

Inflacija u Bosni i Hercegovini premašila je 17 odsto. Kao posljedica učestalih poskupljenja pojavile su se krađe u marketima, uglavnom mliječnih i suhomesnatih proizvoda.

Izvor: Envato/ThamKC

U Pokretu potrošača kažu da su krađe pokazatelj kupovne moći stanovništva u BiH. Ekonomski stručnjaci apeluju na vlasti u BiH da donesu antiinflatorni program i mjere fiskalne politike.

Građani kažu da su cijene u marketima mnogo veće od statističkih pokazatelja. Poskupljenja su gotovo svakodnevna.

Haos na tržištu

Zbog galopirajuće inflacije u BiH građani se hrane sve slabije i u trendu su odricanja od kupovine uobičajenih namirnica. Najviše frustrira potpuni izostanak mjera vlasti na svim nivoima, dok građani usljed poskupljenja pune budžetske kase, kažu u Pokretu potrošača Futura.

Ističu da trgovci ostvaruju ekstraprofit i da im nije problem platiti kaznu, ukoliko ih inspekcija kazni zbog ograničenja marži.

"Potrošačka korpa je prešla 3.000 KM za prosječnu porodicu treba oko 1.500 KM za hranu. Mnogi prehrambeni proizvodi skuplji su od svih zemalja u regionu, pa čak i od EU i Amerike i tu nema opravdanja", tvrdi predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača Futura Marin Bago.

Cijene hrane u oktobru su veće za 26 odsto, režijski troškovi za 23 odsto. Najviše su porasle cijene uglja, peleta i drva za 49 odsto, kao i mlijeka, mliječnih proizvoda i jaja za skoro 40 odsto. Otkupna cijena mlijeka je marku i sedam feninga, a u marketima se prodaje po gotovo tri marke.

"Nije poskupilo dovoljno da bude rentabilno. Mi nemamo uticaja na poskupljenja u trgovinama. Haos je na tržištu", ističe predsjednik Udruženja poljoprivrednika – mljekara RS Vladimir Usorac, piše Avaz.

Jedina zemlja u regionu koja nije reagovala na inflaciju

Ekonomski stručnjaci ističu da je BiH jedina zemlja u regionu koja nije reagovala na inflaciju niti donijela mjere za ublažavanje posljedica ekonomske krize. Potpuno odsustvo interesa za život građana.

"Nema nikakvog programa, inflacija je van kontrole i vlada tu može djelovati, ima široku lepezu, domenu fiskalne politike, kao što je subvncionisanje privrednih subjekata i građana, jer se značajna sredstva slivaju u UIO", smatra profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Aziz Šunje.

"Gorivo je jedna od značajnih komponenti koja utiče na cijene. Smanjenjem akcize ili ukidanjem PDV na osnovne životne namirnice. U Poljskoj je ukinut, u Turskoj smanjen na jedan odsto, sve ostale zemlje su intervenisale osim BiH", ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Veću stopu inflacije od BiH u regionu ima samo Sjeverna Makedonija. U BiH je u odnosu na zemlje regiona najskuplje brašno i maslac, a po cijeni ulja i šećera smo iza Slovenije, a po cijeni mlijeka iza Srbije i Slovenije.