Ekonomija

Vidović: Sredstva MMF-a biće uložena u zdravstvo i privredu

Autor SRNA

Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da je planirano da sredstva od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koja su dodijeljena Srpskoj, budu uložena u zdravstvo i privredu.

Izvor: Srna/Milenko Šukalo

Vidovićeva je podsjetila da je u zdravstvo već uloženo 135 miliona KM, a u privredu oko 40 miliona KM.

Ona je istakla da je trenutna procjena da će prihodi u Republici Srpskoj biti umanjeni za 240 miliona KM, dok je rebalans povećan za 180 miliona KM i iznosi 3,613 milijardi KM, te dodala da biti izmirene sve obaveze budžetskim korisnicima.

Vidovićeva je istakla i da je zajedno sa premijerom Radovanom Viškovićem imala video-konferenciju sa svim međunarodnim ulagačima koji su zaiteresovani da otvore kreditne linije, te da ulože novac u pomoć zdravstvu.

"Mislim da ćemo do kraja godine uspjeti da privredu vratimo na onaj nivo koji je bio prije izbijanja epidemije virusa korona", rekla je Vidovićeva za RTRS.

Prema njenim riječima, Ministarstvo finansija planiralo je da, kao odgovor na prvi udar virusa korona na privredu, za mart, april i maj izdvoji 120 miliona KM za poreze i doprinose, minimalne plate i novac za one privredne subjekte koji su radili tokom pandemije, ali su imali značajno smanjenje prihoda.

"Isplatili smo doprinose za mart u iznosu većem od 17 miliona KM, a do današnjeg dana uplatili smo 20 miliona KM za 25.000 radnika, sa dodatnih tri miliona KM koji su danas trebalo da budu uplaćeni", rekla je Vidovićeva.

Ona je dodala da se uplate odvijaju onom dinamikom kako pristižu obrađeni predmeti, te da će svi predmeti koji su tačni i obrađeni biti i isplaćeni.

"Ponovo molim sve privredne subjekte da uredno popune podatke za svoje radnike da bi im plata mogla biti isplaćena", rekla je Vidovićeva.

Ona je navela i da je do sada svim radnicima mogla biti isplaćena plata da su prijave bile na vrijeme podnesene i da nije bilo problema u vezi sa netačno ispunjenim prijavama.

Vidovićeva je napomenula da je krajnji rok za podnošenje zahtjeva 10. jun, ali da nema potrebe to čekati, jer su sredstva već spremna.

Pominjući zakonsku uredbu za radnike i poslodavce koji su imali smanjen obim posla, Vidovićeva je navela da tu uredbu radi Ministarstvo privrede.

"Ona bi u kratkom roku trebalo da bude razmatrana na Upravnom odboru Kompenzacionog fonda iz koga se dijele sredstva, nakon čega bi Vlada Srpske tu istu uredbu trebalo da usvoji", rekla je Vidovićeva.

Ona je dodala da će po usvajanju uredbe svi prispjeli zahtjevi biti pregledani i izvršiće se isplata na žiro-račune tih kompanija.

Vidovićeva je istakla da je planirano i da Investiciono-razvojna banka ponudi kredite privrednicima sa smanjenom kamatom od 0,5 odsto.

"I pored ovoga, ulažemo 25 miliona evra u Garantni fond čime će Republika Srpska biti garant privrednicima koji uzimaju kredite najčešće za obrtna sredstva", rekla je Vidovićeva.

Ona je dodala da poreske obaveze neće biti refinansirane jer je njihovo plaćanje odgođeno.

"Zato će Republika Srpska za obrtna sredstva i nabavku opreme privrednicima dati garanciju od 50 odsto, a drugih 50 odsto će snositi klijent koji nabavlja tu opremu. Mislim da će to u velikoj mjeri podstaći proizvodnju i potrošnju jer je ova kriza najviše uticala na ove dvije stavke", rekla je Vidovićeva.

Ona je naglasila i da nikakvo zaduženje nije skupo ukoliko se koristi za podizanje privrede na prvobitni nivo.