Svijet

Novi skandal Donalda Trampa: Procurio kompromitujući snimak u javnost, tražio da mu "nađu" dodatne glasove

Autor Dušan Ivković

On i dalje odbija da prizna poraz na predsjedničkim izborima

Izvor: Twitter/Printscreen/@realDonaldTrump

Aktuelni predsjednik Amerike Donald Tramp vršio je veliki pritisak na državnog sekretara Džordžije Breda Rafenspergera da "nađe" dovoljno glasova kako bi obrnuo izborni poraz od Džoa Bajdena, koji je pobijedio u ovo državi.

Ovu činjenicu potvrđuje snimak telefonskog razgovora koji je objavio jedan lokalni medij.

Američki predsjednik, koji i dalje odbija da prizna poraz na predsjedničkim izborima, 3. novembra pokušao je u dugom telefonskom razgovoru da pridobije Breda Rafenspergera, republikanskog predstavnika zaduženog za izbore u Džordžiji, smenjujući pritiske i nagovaranja.

"Nema šta loše da se kaže ako ste se preračunali", rekao je Tramp prema snimku razgovora koji je objavljen u lokalnim medijima.

"Ja samo hoću da se nađe 11.780 glasova... jer mi smo pobijedili u toj državi", rekao je Tramp, iako je pobjeda demokrate Džoa Bajdena u Džordžiji sa oko 12.000 glasova prednosti potvrđena u ponovnom prebrojavanju i u reviziji.

Pozivajući se na "glasine" o prevari Tramp je ocijenio da su nepravedni izbori koji su mu ukradeni.

"Vi znate šta su oni uradili i ne govorite o tome, to je prekršaj, ne možete dozvoliti da se to dešava, to je veliki rizik za vas", dodao je Tramp prijeteći.

Bred Rafensberger koji je bio u pratnji državnog advokata nije popustio. "Mislimo da su naše cifre dobre", odgovorio je on.

Objava ovog snimka, za koji Bijela kuća nije željela da da komentar, odmah je izazvala talas šoka u Vašingtonu.

"Trampov prezir prema demokratiji je ogoljen", rekao je demokratski predstavnik u Kongresu Adam Šif.

Republikanski predstavnik Adam Kinzinger je rekao da je to strašno i pozvao članove stvoje stranke da ne slijede predsednika u njegovom osporavanju rezultata.

"Vi ne možete to raditi mirne savjesti", rekao je on.

Tramp od novembra negira pobjedu Džoa Bajdena ali je naišao na sistematski neuspjeh u sudu i kod lokalnih zvaničnika, uključujući i republikance koji su se odupirali njegovim pritiscima.

Američki Kongres počeo je danas sa radom 

Još uvijek nije jasno ko će kontrolisati Senat pošto demokrate imaju istorijski najmanju većinu u Predstavničkom domu, a republikanci nastavljaju da vrše pritisak i osporavaju validnost rezultata predsjedničkih izbora.

U Predstavničkom domu počinje rasprava o reizboru predsjedavajućeg tog tijela, demokrate iz Kalifornije Nensi Pelosi, uz veoma malu demokratsku većinu nakon što je na novembarskim izborima ta stranka izgubila čak 11 poslaničkih mjesta, pa sada ima većinu od samo 10 poslanika (222 demokrate-212 republikanci).

Reizbor Nensi Pelosi na funkciju predsjedavajuće Predstavničkog doma pun je neizvjesnosti s obzirom da je 10 od 15 demokarata koji su prije dvije godine bili protiv nje, ponovo u poslaničkim klupama.

"Mislim da će ona ipak uspjeti da dobije potrebnu većinu", izjavio je Steni Hojer demokrata iz Merilenda i stranački lider u Predstavničkom domu.

Senat je i dalje pod kontrolom republikanaca i sve dok ne budu poznati rezultati ponovljenih izbora za Senat, koji će u utorak 5. januara biti održani u Džordžiji, očekuje se da će oni koristiti taj interegnum da bi podržali neosnovane Trampove tvrdnje o izbornim nepravilnosti i krađi glasova od strane demokarata i novoizabranog predsjednika SAD Džo Bajdena, navodi agencija.

U brojnim istragama i analizama sprovedenim i na nivou američkih saveznih država i na federalnom nivou, nisu poronađeni dokazi za Trampove optužbe o rasprostranjenim nepravilnostima i krađi glasova, međutim republikanski senatori i članovi Predstavničkog doma iz redova te partije planiraju da ospore izborne rezultate tokom predstojećeg verifikacionog postupka u Kongresu.

Ipak, stranački lideri i u Senatu, i u Predstavničkom domu trudili su se da pošalju optimistične poruke uprkos brojnim izazovima.

(Mondo)

Tagovi