Prije 20. godina, tačnije 7. maja 2001. Vladimir Putin je prvi put položio zakletvu kao predsjednik Rusije.
Na vlasti je više od dvije decenije. Nekad predsjednik, nekad premijer. Uvijek onaj koji se pita.
Ali moglo je sve da bude i drugačije. Naime, Putin je otkrio da nije izabrao profesiju predsjednika kada mu je to predložio prvi predsjednik Rusije Boris Jeljcin, pošto nije bio spreman.
"Kada me je prvi predsjednik Rusije Boris Nikolajevič Jeljcin pozvao kod sebe i rekao: ’Želim da predstavim vašu kandidaturu u Državnoj dumi da biste bili premijer, a zatim ću vam ponuditi da idete na predsjedničke izbore. Da li se slažete?‘ Rekao sam mu: ’Ne‘“, ispričao je Putin.
On je istakao da se Jeljcin, kada je čuo taj odgovor, veoma začudio i zainteresovao: "Zbog čega?“
"Ja mu kažem: ’Borise Nikolajeviču, nisam spreman‘. A već sam bio veliki dečko i već dugo sam radio u raznim državnim strukturama vlasti. Želim da budete spremni da što ranije donosite bitne odluke u svom životu i želim vam uspjeh", rekao je on svojevremeno.
Putin je diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Lenjingradu i moskovsku Višu školu KGB broj 1. Putinu je prvi predsjednik Rusije Boris Jeljcin uoči Nove 2000. godine ponudio da bude vršilac dužnosti predsjednika.
Donosimo vam neke od najzanimljivih detalja iz njegovog života koje možda niste znali. Počećemo od toga čime se vozi.
PUTINOVA LIMUZINA
Najkraće - djeluje kao kombinacija Mercedesa S klase i modela Rols Rojs Fantom.
Prema nezvaničnim informacijama, za pogon je upotrebljen turbopunjeni V12 sa 850 ks, koji je razvijen uz pomoć njemačkog Poršea, a automatski devetobrzinski menjač navodno je ruske proizvodnje. Radi se o specijalnom blindiranom vozilu, koje se smatra najboljim na svijetu, otpornim na napade iz vazduha, bojne otrove, a prilagođen i da izdrži pod vodom.
PUTINOV AVION
Vladimira Putin na raspolaganju ima iljušin IL-96-300PU(M1). Dva slova u njegovom nazivu, PU, znače "komandni punkt”, jer predsjednik RF u ovom avionu ne samo što može dugo i komforno da boravi, već i da obavlja sve državničke poslove kao da se nalazi u Kremlju, uključujući i komandu nad oružanim i strateškim snagama RF.
Oznaka M1 ukazuje da je riječ o modernizovanoj i unaprijeđenoj verziji, u odnosu na predsjedničke avione izgrađene devedesetih godina, na kojima je letio Boris Jeljcin.
Inače ruska vazduhoplovna flota trenutno ima 38 aviona i 19 helikoptera i na raspolaganju je najvišim ruskim funkcionerima. Za predsjednika su posebno na raspolaganju dva Il-96-300PU(M1), a postoje još dva slična, izgrađena 1995. po narudžbini Jeljcina. Drugi, moderniji par "iljušina”, napravljen je specijalno za Putina, pod nadzorom i po tehnologiji britanske kompanije „Dajmonajt erkraft furnišings”. Ukupno, lična flota predsjednika Rusije ima 24 vazduhoplova, to jest 13 aviona i 11 helikoptera.
Predsjednički „iljušin” izrađen je u ukupno četiri primjerka u posljednje dvije decenije i oni se međusobno gotovo ne razlikuju, kada je riječ o tehničkim parametrima.
Svi imaju ugrađene sisteme za povećani domet, kao i opremu za komandovanje oružanim snagama u uslovima nuklearnog rata. Konkretno, to znači da predsjednik može da ima punu kontrolu nad atomskim „štitom i mačem”, čak i ako su sva ostala komandna mjesta uništena.
U avionu postoje tri bara, soba za odmor sa dva kreveta, radni kabinet od 10 kvadratnih metara, kupatilo sa tuš kabinom. Dijelovi unutrašnjosti su urađeni od zlata i dragog kamenja. Okvirna cijena jednog aviona je oko 150 miliona evra, a do kraja sljedeće godine planirana je isporuka još jednog, petog predsjednikovog vazduhoplova. Avion je opremljen tako da može da poveze ne samo predsjednika, već i čitavu vladu, gdje će oni imati uslove za sastanke i rad.
PUTINOVO OBEZBJEĐENJE
Za razliku od Jeljcina, Putin ne voli intimizaciju sa saradnicima. Svako radi svoj posao, a on odlučuje kuda će i kako će. To je i objasnio jednom prilikom na konferenciji za novinare u Visbadenu
"Kada bih reagovao na različite prijetnje i slušao savjete obavještajnih službi, ne bih ni izlazio iz kuće. Službe bezbjednosti treba da rade svoj posao, a ja svoj", rekao je tada Putin, prenijele su Novosti.
Nekadašnji šef obezbjeđenja Brežnjeva i Gorbačova, general Medvedev, objašnjava, za da je najvažnija zaštita ona koja se ne vidi. To su agenti koji prate šta se zbiva okolo i sakupljaju važne informacije. Tjelohranitelji mogu da zaustave samo nekog avanturistu, ludaka ili alkoholičara.
U pripremi Putinovih putovanja na hiljade agenata sve provjerava i pročešlja prije nego što predsjednik uopšte spakuje kofer. Na tom poslu angažovani su agenti civilne i vojne obavještajne službe, a poslije njih agenti Federalne službe bezbjednosti (bivšeg KGB), da naprave analize.
Posebna pažnja se posvećuje sumnjivim osobama i čini se sve da se opasni tipovi ne nađu blizu predsjednika. Poslije tih podrobnih analiza, određuje se nekoliko maršruta. Na najbliži aerodrom stižu dva aviona u kojim su i blindirani automobili predsjednika i njegove pratnje.
PUTINOVO BOGATSTVO
Vladimir Putin je najvjerovatnije najbogatiji čovjek na svijetu. Ali ima jedan problem - to je nemoguće potvrditi sa sigurnošću. Prema navodima Kremlja, ruski predsjednik zarađuje oko 133.000 dolara godišnje i živi u malom stanu.
Taj se opis ne uklapa u ono što mnogi govore o Putinovom načinu života.
Naime, bivši savjetnik ruske vlade Stanislav Belkovski ocijenio je da Putinovo bogatstvo iznosi 70 milijardi dolara. Menadžer Bil Brauder, poznati Putinov kritičar, tvrdio je da se radi o sumi većoj od 200 milijardi dolara. Ovaj podatak ga svakako onda stavlja daleko ispred zvanično najimućnije osobe na planeti - osnivača Amazona Džefa Bezosa.
Zbog čega je nemoguće sa sigurnošću utvrditi Putinovo bogatstvo? Panamski dokumenti iz 2015. otkrili su da bi Putin mogao zatomiti i ojačati svoje bogatstvo posredstvom zastupnika.
Kao predsjednik Rusije, Putinovo službeno prebivalište je Moskovski Kremlj. Međutim, većinu svog vremena provodi u prigradskoj vladinoj rezidenciji van grada pod nazivom Novo-Ogarjovo.
On navodno ima pristup u 20 različitih palata i vila.
Zvanični zapisi koje je Kremlj objavio 2016. godine natjerali bi nas da vjerujemo da Putin ima veoma skroman popis nekretnina. Izvještaj kaže da je vlasnik malog zemljišta i stana sa garažom.
Ali tokom godina, Putin je povezivan sa mnogim drugim nekretninama. Najkontroverznija od njih je takozvana "tajna palata". Ovo je navodno izgrađeno za Putina a korišćena su ilegalna državna sredstva. Ova epska vila navodno je koštala milijardu dolara. Ima privatno pozorište i heliodrom sa prostorom za tri helikoptera. Putinov kritičar Boris Nemcov tvrdio je da Putin posjeduje više privatnih aviona, helikoptera i jahti.
Za jedan od njegovih aviona se tvrdi ima kabinu od 11 miliona dolara opremljenu draguljima i toalet koji je koštao blizu 100.000 dolara. Ovaj avion ima prostora za do 186 putnika. Putina optužuju da ima pet ovakvih aviona.
Navodi se da Putin ima kolekciju od četiri jahte, a za održavanje samo jedne potrebno je nekoliko hiljada dolara. "Rusija" jedna od njegovih jahti je 2005. remontovana i nadograđena a to je navodno koštalo 1,2 milijarde dolara.
Onda je tu Olimpija. Navodno je dobio ovu luksuznu jahtu od 57 metara, vrijednu 35 miliona dolara, na poklon od oligarha Romana Abramoviča. Prema bivšem šefu državne brodarske kompanije u Rusiji, Putin upravlja jahtom koristeći državni novac.
U 2015. godini, Putin se slikao kako vježba sa tadašnjim ruskim premijerom Dmitrijem Medvedevim. Tada su se pojavili izvještaji da njegov donji dio trenerke od kašmira "Loro Piana" košta 1.425 dolara. Putin je to ukomponovao sa odgovarajućim gornjim dijelom pa sve ukupno "izađe" na 3.200 dolara. U prošlosti, Putin je čak poklanjao satove. Predsjednik je, kako se izvještava, jedan poklonio sibirskom dječaku dok je bio na odmoru, a drugi fabričkom radniku koji je od predsjednika tražio da mu pokloni nešto za uspomenu. Kako se izvještava, satovi su vrijedni 10.500 dolara svaki.
Putinov unutrašnji krug je ustvari razlog zašto niko ne može sa sigurnošću utvrditi tačnu vrijednost Putinovog bogatstva. Gardijan je izvijestio da su 2010. godine "američki diplomatski kanali sugerisali da Putin zadržava svoje bogatstvo putem zastupnika", uključujući svog najboljeg prijatelja Sergeja Roldugina i bankara Jurija Kovalčuka.
(MONDO)