GORI

Kinezi prave ''vještačko sunce''

Autor Veljko Petranović

Jezgro Sunca sagorijeva na 15 miliona stepeni Celzijusa nuklearnom fuzijom jezgara vodonika u helijum, ali sada su kineski naučnici dizajnirali "Vještačko sunce" na Zemlji koje održava temperaturu od 120 miliona stepeni Celzijusa.

Izvor: Youtube/CRUX/printscreen

Eksperimentalni fuzioni reaktor za napredni superprovodni tokamak (EAST) koji je projektovala Kina izgara pri osam puta većoj od sunčeve temperature.

Reaktor je oborio rekord postigavši temperaturu plazme od 120 miliona stepeni Celzijusovih na 101 sekundu i 160 miliona Celzijusovih na 20 sekundi.

Smješten u Institutu za fizičku nauku Hefei Kineske akademije nauka, reaktor je dizajniran da replicira proces nuklearne fuzije koji se prirodno dešava na suncu i zvijezdama da bi pružio gotovo beskonačnu čistu energiju, izvijestio je Global Times.

U fuzijskoj reakciji, dva lagana jezgra se spajaju i formiraju jedno teže jezgro. Proces oslobađa energiju jer je ukupna masa nastalog pojedinačnog jezgra manja od mase dva originalna jezgra. Ostaci mase postaju čista energija.

Kinesko veštačko Sunce
Izvor: YouTube/ New China TV

Iako rezultat koji su izvijestili kineski eksperti obećava, on je udaljen od održive fuzije u kontrolisanim uslovima. Iz tog razloga, naučni novinar sa Instituta za fiziku u Srbiji, Slobodan Bubnjević, taj poduhvat vidi kao "sportsku stvar" i naglašava da će nauka još dugo raditi na izgradnji takvih postrojenja i istraživanjima koja će potencijalno obezbijediti dugotrajnu fuziju.

„Svakako da je dobar svaki pomak koji se napravi u istraživanju fuzije, ali mi se čini da još nismo došli do tačke na kojoj možemo da kažemo da će ova energija uskoro moći da se upotrebljava u korist čovječanstva. Situacija u kojoj se nalazimo danas je takva da količina fisionih reaktora, koji uvijek imaju bezbjednosni aspekt, nije dovoljna da zamijeni termoelektrane koje danas snabdijevaju svijet energijom. Ovakvi, novi, alternativni izvori energije, koji su izuzetno potentni, zapravo su budućnost koju očekujemo. Fuzioni reaktori mogu da snabdijevaju čitave države strujom“, napominje Bubnjević za Sputnjik.

Kako tvrdi, on se ne bi kladio na to da će se problem dugotrajnog održavanja fuzije riješiti baš u kineskom reaktoru, jer je i tokom prethodnih decenija bilo mnogobrojnih najava širom svijeta o rješavanju problema održavanja fuzije, koje na kraju nisu ostvarene.

(Mondo/Sputnik)

Tagovi