Oštre izjave o Kini na sastanku lidera Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta - G7 u Kornvolu
ODLUČNOST DA SE UKINE PRISILNI RAD IZ LANCA SNABDIJEVANJA
Zemlje članice G7 posvećene su ukidanju prisilnog rada iz globalnog lanca snabdijevanja, navodi se u dokumentu koje su objavile SAD.
Kako je navedeno u dokumentu, to se posebno odnosi na kineski region Ksinđijang kao glavni izvor zabrinutosti.
"SAD i naši partneri u G7 duboko su zabrinuti zbog korištenja oblika prisilnog rada u globalnom lancu snabdijevanja, uključujući prisilni rad ranjivih grupa i manjina koji finansira država i lance snabdijevanja u poljoprivrednom, solarnom i sektoru prizvodnje odjeće", navodi se u dokumentu.
KINA MORA DA OMOGUĆI PRISTUP ISTRAŽIOCIMA
Američki predsjednik Džozef Bajden rekao je da Kina mora da omogući pristup istražiocima koji pokušavaju da utvrde porijeklo virusa korona.
Bajden smatra da treba utvrditi da li je virus nastao u prirodi ili je rezultat eksperimenta koji je krenuo po zlu u nekoj laboratoriji, a da nedostatak transparentnosti može da proizvede novu pandemiju.
"Moramo da imamo pristup", rekao je Bajden novinarima nakon učešća na samitu G7 u Kornvolu u Engleskoj.
DRAGI: TREBA BITI OTVOREN U VEZI SA KINOM
Italijanski premijer Mario Dragi rekao je da članice G7 moraju da budu iskrene u vezi sa razlikama između Zapada i Kine u saopštenju nakon samita u kome se Peking kritikuje za mnoga pitanja od ljudskih prava do porijekla virusa korona.
"To je autokratija koja se ne pridržava multilateralnih pravila i ne dijeli istu viziju svijeta koje demokratije imaju", rekao je Dragi novinarima nakon samita G7.
On je naveo da je potrebna saradnja, ali da se mora biti iskren o pitanjima u kojima postoji neslaganje i koja se ne prihvataju, te napomenuo da je i američki predsjednik rekao kako je ćutanje saučesništvo.
(Agencije, Mondo)