Svijet

Bivši papa Benedikt nije reagovao na zlostavljanje, pokazuje novi izvještaj

Autor Vesna Kerkez

Bivši papa Benedikt Šesnaesti nije reagovao na četiri slučaja zlostavljanja djece dok je bio nadbiskup u Minhenu, navodi se u njemačkoj istrazi Katoličke crkve.

Izvor: YouTube/Screenshot

Papa Benedikt, pod imenom Jozef Racinger, bio je na toj funkciji od 1977. do 1982.

On je negirao optužbe.

Ali novi izvještaj o istorijskim optužbama za zloupotrebu koju je sprovela njemačka advokatska firma, inkriminisao je bivšeg pontifika.

Zlostavljanje se nastavilo i tokom njegovog mandata, kako se navodi, a optuženi sveštenici su ostali aktivni u crkvenim ulogama.

Bivši papa, koji sada ima 94 godine, postao je prvi crkveni vođa koji je podnio ostavku tokom više od 600 godina, navodeći kao razlog iscrpljenost.

Od podnošenja ostavke 2013. godine, on vodi uglavnom miran život u Vatikanu i poznat je kao papa emeritus (neka vrsta počasnog pape).

Novi izvještaj njemačke advokatske firme Westpfahl Spilker Wastl naručila je Katolička crkva.

"U dva od ovih slučajeva riječ je o zloupotrebama počinjenih tokom njegovog mandata i država ih je sankcionisala", rekao je advokat Martin Puš tokom objavljivanja izvještaja.

"U oba slučaja nasilnici su ostali aktivni u pastirskim ulogama."

U jednom slučaju, navodno je, znao je za sveštenika optuženog za zlostavljanje dječaka koji je premješten u njegovu eparhiju, ali koji je potom nastavio da radi - koje često uključuju posjete i podršku ljudima u zajednici.

Izvještava se da je bivši papa podnio desetine stranica odgovora na pitanje advokatske firme, u kojima je izrazio podršku istrazi, ali je negirao bilo kakvo saznanje ili nedostatak reakcija oko optužbi za zloupotrebu.

Izvještaj, međutim, sadrži zapisnik koji jasno ukazuje da je on bio prisutan na sastanku na kojem se razgovaralo o toj temi.

Vatikan je u saopštenju naveo da će ispitati detalje izvještaja kada bude objavljen.

"Dok ponavljamo osjećaj srama i žaljenja zbog zlostavljanja maloljetnika koje su vršili sveštnenici, Sveta stolica izražava podršku svim žrtvama i potvrđuje put zaštite maloljetnika, garantovani siguran prostora za njih", dodaje se u saopštenju Vatikana.

U prethodnom izvještaju o istorijskom zlostavljanju u Njemačkoj zaključeno je da su sveštenici zlostavljali više od 3.600 ljudi širom zemlje između 1946. i 2014.

Mnoge žrtve su bile veoma mlade i služile su kao pomoćnici u crkvi.

U novom izvještaju koji se bavi oblastima Minhena i Frajzinga posebno je pronađeno najmanje 497 žrtava zlostavljanja od 1945. do 2019. godine.

Pored bivšeg pape, u izvještaju su kritikovane i druge crkvene ličnosti, među kojima je sadašnji nadbiskup regiona, kardinal Rajnhard Marks.

Utvrđeno je da nije postupio u dva slučaja navodnog zlostavljanja.

Kardinal je već ponudio papi Franji ostavku u junu 2021. godine, rekavši da treba da podijeli odgovornost za "katastrofu" zlostavljanja koja je izlazila na vidjelo.

Papa Franja je, međutim, odbio da prihvati ostavku.

Nekoliko dana ranije, papa je promijenio vatikanske krivične zakone, pooštravajući stav crkve o seksualnom zlostavljanju.

(MONDO/BBC)