Svijet

Ruski odgovor na sankcije: Moguća nacionalizacija kompanija?

Autor Dušan Volaš

Rusija namjerava da nacionalizuje zapadne firme koje su napustile tu zemlju i tako sačuva kapital i radna mjesta, kao odgovor na antiruske sankcije SAD i Zapada.

Izvor: MONDO portal / Marko Čavić

Ruskoj Vladi i državnom tužiocu poslat je popis stranih firmi koje bi mogle biti nacionalizovane. Popis je pripremila Inicijativa javnih potrošača, navodi "Izvestija".

Spisak uključuje šezdesetak kompanija koje su najavile prestanak rada u Rusiji bez davanja garancija potrošačima. Među njima su "Folksvagen", "Epl", IKEA, "Majkrosoft", "Aj-Bi-Em", "Šel", "Mekdonalds", "Porše" i "Tojota".

"Lista je otvorena. Čim se pojave firme koje najavljuju povlačenje bez davanja garancija biće dodate na spisak. Prema njima će se primjenjivati ​​upravni, krivični i sudski postupci", kaže čelnik Inicijative javnih potrošača Oleg Pavlov.

Dolazak na "crnu listu" za kompaniju koja je prekršila ruski zakon znači rizik od zapljene računa i imovine, uvođenja spoljnog upravljanja i nacionalizacije njene imovine.

Takođe, uprava ovih kompanija može biti krivično odgovorna za namjerni stečaj i prevaru u posebno velikim razmjerima.

Proteklih dana u Rusiji mnogi političari i analitičari najavljuju i opravdavaju nacionalizaciju stranih kompanija koje napuštaju Rusiju.

Ukoliko strane firme ne namjeravaju da dalje isplaćuju plate radnicima u vrijeme njihovog povlačenja - one krše ruski zakon.

Tako pojedini ruski analitičari kao primjer navode inostrane proizvođača dječije hrane u Rusiji, koji su odlučili da prestanu sa radom.

Budući da je to industrija koja je prijeko potrebna građanima, analitičari se pitaju zašto ruska Vlada ne bi takve industrijske pogone nacionalizovala i radnicima omogućila nastavak proizvodnja na čelu sa novom upravom.

Rusiji je, navode, ionako objavljen rat sankcijama, odnosno ekonomski rat, s ciljem patnje cijelog stanovništva, a ne samo političkog vrha ili sa njim povezanih oligarha.

Riječ je o imovini zapadnih firmi vrijednoj više desetina milijardi dolara koje su imale ogromnu finansijsku dobit.

Ruski zakonski prijedlozi sada idu u smjeru da se stvarni vlasnici firmi koje budu nacionalizovane nakon šest mjeseci jave nadležnim ruskim tijelima i kažu da li žele da nastave proizvodnju u Rusiji. Ukoliko to žele, imovina bi im ponovo bila vraćena.

Analitičari procjenjuje da će biti veoma skupa "velika igra" sankcijama, u kojoj će SAD, Rusija, EU, a vjerovatno i mnogi drugi, platiti veliku cijenu.

Ta opasna "igra" zapravo je tek počela, a Ukrajina je samo poligon za političko i medijsko fokusiranje javnosti, dok će se u njenoj pozadini odlučivati o sudbini stotina milijardi dolara.

Srna