Svijet

Nove američke nuklearne bombe u NATO baze u Evropi stižu prije roka

Autor Željko Svitlica

Sjedinjene Američke Države su ubrzale postavljanje poboljšane verzije svoje nuklearne bombe u baze NATO-a u Evropi, navodi se u američkoj diplomatskoj depeši i na osnovu izjava dva izvora koja su upoznata sa ovim pitanjem, prenosi "Politiko".

Izvor: Shutterstock

Instaliranje unaprijeđene gravitacione bombe B61-12, koje je prvobitno bilo planirano za proljeće, sada je ipak planirano u decembru, rekli su američki zvaničnici saveznicima NATO-a tokom sastanka iza zatvorenih vrata u Briselu ovog mjeseca, otkriva se u depeši.

Ovaj potez, koji uključuje zamjenu starijeg oružja novijom verzijom u različitim skladištima u Evropi, predviđenog za potencijalnu upotrebu od strane američkih i savezničkih bombardera i borbenih aviona, dolazi usred pojačanih tenzija i "zveckanja" nuklearnim oružjem u izjavama političara i medijima na Zapadu, svaki put kada Rusija spomene da će u slučaju krajnje nužde u odbrani iskoristiti takvo oružje.

"O nadogradnji programa B61 se godinama otvoreno govori u budžetskim dokumentima i izjavama za javnost, a zvaničnici Pentagona su rekli da su nadogradnje neophodne kako bi se osiguralo da zalihe budu modernizovane i bezbijedne", piše "Politiko".

Upitan za komentar, portparol Pentagona Patrik Rajder je odgovorio putem e-pošte da Pentagon "neće razgovarati o detaljima nuklearnog arsenala".

"Modernizacija američkog nuklearnog oružja B61 je u toku godinama i plan je da se bezbijedno i odgovorno zamijeni starije oružje za unaprijeđeni B61-12. To je nastavak dugo planiranog napora modernizacije i ni na koji način nije povezano sa aktuelnim događajima u Ukrajini i nije ni na koji način ubrzano", rekao je Rajder.

Datum dolaska modernizovanog oružja bio je iznenađenje za neke dugogodišnje posmatrače, koji strahuju da bi to moglo dodatno podstaći ionako opasnu situaciju u Evropi. Saopštenje na sastanku u Briselu uslijedilo je nekoliko dana prije nego što je NATO započeo svoju godišnju nuklearnu vježbu.

Dvonedjeljna vežba završava se u nedelju i uključuje oko 70 aviona. U srijedu je Rusija održala nuklearnu vježbu koju je ministarstvo odbrane opisalo kao simulaciju „masovnog nuklearnog udara“ u znak odmazde za nuklearni napad na Rusiju, navodi Kremlj .

U dokumentu u posjedu "Politika" se navodi da je tokom sastanaka 15 saveznika iz NATO-a izražena zabrinutost da alijansa „ne smije da popusti pred Putinovom nuklearnom ucjenom“.

„S obzirom na sve veći obim i obim ruske nuklearne retorike, grupa saveznika je zatražila nastavak konsultacija u NATO-u kako bi se osigurala kontinuirana spremnost i dosljedno slanje poruka“, dodaje se u depeši.

B61 je porodica nuklearnih bombi koja je prvi put razvijena ranih 1960-ih i prvobitno demonstrirana u podzemnim nuklearnim testovima u Nevadi. Desetak verzija je razvijeno tokom decenija i većina ih je u međuvremenu penzionisana.

Programom produženja života B61-12 vrijednim 10 milijardi dolara trebalo bi da se zamijeni nekoliko ranijih verzija, uključujući oko 100 bombi uskladištenih u vazdušnim bazama u Njemačkoj, Italiji, Belgiji, Holandiji i Turskoj.

Nova verzija je takođe dizajnirana tako da američki i saveznički bombarderi i borbeni avioni — uključujući bombardere B-2 i B-21 i borbene avione F-15, F-16, F-35 i Tornado — mogu da nose oružje, za razliku od nekoliko starijih verzija B61 koje su godinama bile u skladištu.

Sama bojeva glava je jedna od najsvestranijih u američkom arsenalu jer se njena eksplozivna snaga može povećati ili smanjiti u zavisnosti od mete, što je čini oružjem niskog ili srednjeg dometa.

(Mondo)