Mundijalska geografija

Superbogataši sa pustinjskog poluostrva: Zanimljivosti o Kataru, zemlji koja je četiri puta manja od BiH

Autor Željko Svitlica

Počelo je 22. Svjetsko prvenstvo u fudbalu koje se održava u Kataru i ovo je po mnogo čemu jedinstven, istorijski Mundijal.

Izvor: Shutterstock

Razlozi su sportski: posljednje prvenstvo na kojem učestvuju 32 ekipe; politički: zabranjeno je učešće prošlom domaćinu - Rusiji; geografski - SP se igra u zimskom terminu jer bi ljeti bilo prevruće.

Katar je veoma zanimljiva država čiji uticaj u svijetu daleko prevazilazi njenu veličinu i broj stanovnika. Dokaz za to je organizovanje jednog od najvažnijih - fudbalski fanovi će reći i najvažnijeg - sportskog takmičenja na svijetu.

Prvi put u istoriji domaćin SP-a je arapska država, i prvi put se igra na Bliskom istoku. Finale će se odigrati 18. decembra, na Dan državnosti Katara. Takođe, na poluostrvu, na rubu pustinje i Persijskog zaliva, prvi put će i tri žene, izabrane u 36 sudija, suditi Svjetsko prvenstvo za muškarce.

Katar se nalazi na rubu Arabijskog poluostrva. Ima 2,7 milona stanovnika od kojih 300.000 državljana Katara, a ostalih 2,3 miliona su stranci (mahom radnici, koji nemaju državljanstvo Katara).

Zemlja ima oko 11.000 kvadratnih kilometara i više od četiri puta je manja od Bosne i Hercegovine. Katar je druga najravnija zemlja na svetu, sa najvišom tačkom koja leži na samo 103 metara nadmorske visine (podatak Nacionalne geografije).

Katar se danas nalazi na prvom mjestu u svijetu prema bruto nacionalnom dohotku na osnovu kupovne moći. Put čija kruna je organizovanje Svjetskog prventstva započet je kada su u teritorijalnim vodama ovog poluostrva otkrivene rezerve gasa. Eksploatacija ja intenzivirana devedesetih godina i od tada kreće ekspanzija uticaja Katara u svijetu. Pretpostavka je da imaju rezerve gasa za još 200 godina.

Dinastija Al Tani vladajuća je dinastija Katara i tako je još od sredine 19. veka. Velikoj porodici/kasti pripada više desetina hiljada ljudi. Po uređenju Katar je apsolutna monarhija sa praktično neograničenom moći kraljevske porodice Tani koja u praksi primjenjuje kombinaciju svjetovnog i šerijatskog prava.

Vladajuća porodica posjeduje medije (Al džazira), fudbalske klubove, fondove (preko državnog fonda od 500 milijardi dolara) i nebrojene nekretnine. Država je najveći kupac umjetničkih djela na svijetu.

Šeik Al Tani
Izvor: Shutterstock

Sadašnji emir je šeik Tamim bin Hamad Al Tani i vlada zemljom od 2013. godine. Njegova majka Moza, druga žena šeika Hamada je najvjerovatnije najbogatija žena na svijetu, piše RTS u tekstu o "minijaturnoj, superbogatoj svjetskoj imperiji".

"Prije nekoliko godina postala je vlasnik Kornvol terasa, najskuplje kuće u Velikoj Birtaniji, nedaleko od Ridžents parka u Londonu, koja je plaćena 120 miliona funti i koja je danas londonska rezidencija njenog sina. Inače, multimilijarderski vladari Katara su, kako mediji navode, u Britaniji vlasnici „Šarda", „Harodsa", Olimpijskog sela, zgrade američke ambasade na Grosvenor skveru, dijela Kamden marketa, polovine „Jedan Hajd parka" u Najtsbridžu, najskupljeg stambenog bloka na svijetu i velikih nekretnina u Čelsiju, kao i 8 odsto Londonske berze... Ukupno poseduju više Londona, kako mediji navode, nego britanska kraljevska kuća", navodi se u crtici o Mozi Nint Nase el Misned.

Inače, dodjeljivanje domaćinstva fudbalskog spektakla Kataru ovoj predmet je različitih kontroverzi i može se reći da je riječ o aferi koja traje, ali prvi sudijski zvižduk i prva utakmica su sve to stavili ad acta i fudbalsku javnost širom svijeta sada zanima samo jedno: fudbal.

(Mondo)

Tagovi