Svijet

Šta žele mladi na Zapadu? Neće u svemir, hoće da budu "influenseri"

Autor Željko Svitlica

Klinci više ne sanjaju da postanu astronauti, barem u Sjedinjenim Državama i Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje je tri puta veća vjerovatnoća da će djeca željeti da budu uticajni na društvenim mrežama nego da odlete u svemir.

Izvor: Shutterstock

U Kini je sasvim suprotno: više od polovine (56 odsto) djece uzrasta od 8 do 12 godina kaže da bi najviše voljeli da postanu astronauti kada porastu, a samo 18 odsto uticajne osobe ili "influenseri", objavila je organizacija za statistička istraživanja "Statista".

Grafikon prikazuje odgovore oko 3.000 djece, na pitanje: koja profesija ih najviše privlači, od influensera/Jutjubera, astronauta, nastavnika, profesionalnog sportiste i muzičara, u okviru studije iz 2019. godine. Mogli su izabrati do tri opcije.

Statističari komentarišu da postoji i određeni realni uzroci za želje i nadanja djece iz SAD i UK.

"Na primjer, smatra da je vrhunac istraživanja svemira u SAD bio prije nekih 50 godina, kada je Nil Armstrong bio prvi čovjek koji je hodao po Mjesecu. U to vrijeme bi veći udio djece u SAD vjerovatno rekao da žele da budu i astronauti. U međuvremenu, Kina je posljednjih godina ubrzala tempo u istraživanju svemira, a predsjednik Si Đinping je izjavio da ima ambicije da zemlja postane velika svemirska sila", objavila je "Statista".

Još jedan mogući razlog mogao biti to što obrazovni sistem u Kini stavlja veći naglasak na vrijednost nauke i istraživanja svemira.

Takođe, rezultati mogu biti povezani sa sa glamurizacijom na Zapadu i relativnom izloženošću društvenim medijima.  S druge strane Kina je počela da pooštrava svoja ograničenja, posebno kada su u pitanju djeca, navodeći opasnosti od zavisnosti od interneta i negativne uticaje na vid, koncentraciju i mentalno zdravlje.