Dubai je ukinuo porez na alkohol, koji je iznosio 30 posto, kako bi podstakao dodatni rast turizma.
Osim toga, više se neće naplaćivati dozvolu za alkohol, koja se izdavala svima onima koji su ga namjeravali konzumirati.
Dubai već neko vrijeme ukida zakone kojima se tretira alkohol, dozvoljavajući tokom ramazana prodaju alkohola danju i odobravajući tokom pandemije koronavirusa dostavu alkohola na kućnu adresu.
Posljednja odluka se tumači kao pokušaj da se grad učini još privlačnijim za strance, i to usljed rasta konkurencije u susjedstvu. Kompanije koje distribuiraju alkohol u Dubaiju Maritime and Mercantile International (MMI) i African & Eastern su istakle da će se ukidanje poreza odraziti na potrošače.
"Otkako smo započeli poslovanje u Dubaiju prije više od 100 godina, pristup Emirata ostao je dinamičan, osjetljiv i inkluzivan za sve. Posljednje izmjene propisa ključne su za nastavak sigurne kupovine i konzumacije alkohola", izjavio je portparol MMI-a Tyrone Reid.
Nije poznato da li će ova odluka, koja je juče stupila na snagu, biti trajna. Poslovni list Financial Times, pozivajući se na izvore iz industrije alkohola, objavio je da će odluka na snazi biti godinu dana te da će predstavljati svojevrsni test.
U Dubaiju, poznatom kao prijestonici partija u Zaljevu, na jednog domicilnog stanovnika je devet useljenika. Većina stranaca obično odlazi u Umm al-Quwain ili druge emirate kako bi kupili veću količinu alkohola.
Dubai je uspio privući veliki broj turista i bogataša, dijelom zbog tolerancije prema liberalnom načinu života. No, sada se suočava s rastućom konkurencijom, ne samo u turizmu, već i u finansijskom sektoru.
Nemuslimani u Dubaiju moraju imati minimalno 21 godinu da bi mogli konzumirati alkohol i da bi mogli dobili dozvolu za konzumaciju alkohola - karticu koju izdaje policija. Barovi i noćni klubovi rijetko traže da im se ova kartica pokaže, a oni koji je nemaju prijeti im novčana kazna ili hapšenje, prenosi BBC.
(Klix.ba)