Svijet

NEMAMO VIŠE NAČINA DA SE BORIMO PROTIV POSKUPLJENJA HRANE: Zabrinjavajuća izjava evropskog komesara za poljoprivredu

Autor Dragana Božić

Evropa više nema načina da se bori protiv poskupljenja hrane, upozorio je komesar za poljoprivredu. "Ne znamo šta više možemo da učinimo", rekao je on.

Izvor: YOUTUBE/EURACTIV

Evropska komisija nema više opcija kojima bi se borila protiv rasta cijena hrane i troškova proizvodnje, ocijenio je evropski komesar za poljoprivredu, Januš Vojčehovski. On smatra da je jedini način da se EU uhvati ukoštac sa ovim problemom podizanje budžeta za subvencije poljoprivrede.

Cijene hrane širom svijeta počele su da se stabilizuju nakon dvije godine, ali ostaju na visokom nivou zbog porasta cijena energije i đubriva, kao i špekulacija na tržištu. Više članova Evropskog parlamenta upozorilo je da rast cijena najviše pogađa porodice iz ranjivih grupa, piše EURACTIV.

"Znamo da ove porodice trpe veliki udar na svoj budžet, jer na hranu moraju da troše mnogo novca. Pitamo se šta bi još Evropska komisija mogla da učini ne samo da bi podržala farmere, već i da bi pomogla najranjivijim porodicama u EU", rekla je Izabel Karvalje, članica EP iz redova socijalista.

Komesar za poljoprivredu je na plenarnom zasijedanju Evropskog parlamenta ove nedjelje izjavio da je EU već iskoristila sve raspoložive mehanizme za spuštanje troškova proizvodnje i cijena hrane.

"Komisija je uradila sve što je bilo u njenoj moći da bi povećala snabdjevanje hranom, koje je odlučujući faktor za cijene. Željeli smo da otklonimo sve prepreke koje stoje na putu povećanja proizvodnje hrane, a koje mogu da utiču na potencijalno povećanje cijena. Ne znam šta više možemo da učinimo", rekao je Vojčehovski.

Kada je u pitanju đubrivo, Evropska komisija je uvela brojne mjere ali je svakoj državi članici prepušteno da bira da li će ih implementirati.

"Predložili smo sve što smo mogli da predložimo u okviru svojih kompetencija. Predložili smo sve te instrumente koji su mogli da budu primijenjeni. Ali nije uloga komisije da zemljama članicama daje sugestije kako da se izbore sa inflacijom", rekao je Vojčehovski.

Komesar je predložio podizanje budžeta za Zajedničku poljoprivrednu politiku (CAP) u narednom finansijskom periodu, odnosno od 2028. do 2034. godine. Ova odluka izazvana je činjenicom da inflacija devalvira CAP, a prihodi poljoprivrede nisu podignuti na nivo koji bi kompenzovao inflaciju.

"Naši poljoprivrednici su sposobni, ali rade pod izuzetno otežavajućim okolnostima", rekao je on i ponovio da bi podrška ovom sektoru morala da se pojača u narednom periodu.

(EURACTIV.rs)