Na godišnjicu rusko-ukrajinskog vojnog sukoba, Kina je ponovila svoje pozive za političko rješenje ukrajinske krize sa konkretnim planom koji, kako smatraju Kinezi, uzima u obzir zabrinutosti i Rusije i Ukrajine, na neutralan i dosljedan način.
U dokumentu od 12 tačaka pod nazivom „Stav Kine o političkom rješavanju ukrajinske krize“, objavljenom u petak ujutro, kinesko ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je na prekid neprijateljstava i nastavak mirovnih pregovora, zaustavljanje jednostranih sankcija i napuštanje "hladnoratovskog" mentaliteta.
Dalje, upućen je poziv na poštovanje suvereniteta svih zemalja i izraženo protivljenje upotrebi nuklearnog oružja.
Kineski eksperti rekli su da dokument treba posmatrati kao nacrt koji je jasno pokazao kineske principe za rješavanje krize i ukazao na osnovni put da se to postigne na konstruktivan način.
Iako dokument odražava poziciju Kine kao mirotvorca i posrednika u pregovorima, stručnjaci sugerišu da tok sukoba u velikoj mjeri zavisi od spremnosti obje strane da konflikt riješe mirnim putem.
"A atmosfera i spremnost za pregovore su izgleda još daleko od zrelosti s obzirom na miješanje SAD i NATO-a",prenosi kineski "Global Times".
"Kina je u dokumentu pozvala na zaustavljanje jednostranih sankcija, napuštanje hladnoratovskog mentaliteta i blokovske konfrontacije"
Tokom 59. Minhenske bezbjednosne konferencije u Njemačkoj prošle nedjelje, kineski šef diplomatije Vang Ji (na fotografiji) je naglasio da ljudsko društvo ne smije da ide starim puten antagonizma, podjela i konfrontacije, i da ne smije da padne u zamku igre sa "nultom sumom, rata i sukoba".
Vang Ji je rekao da će Kina nastaviti da čvrsto insistira na miru i dijaloga u vezi sa ukrajinskom krizom.
Novoobjavljeni dokument ide dalje od toga, i predlaže mapu puta od prestanka vatre do suočavanja sa krizom nakon sukoba i promovisanja poslijeratne izgradnje, kažu analitičari.
Zang Hong, saradnik istraživač na Institutu za ruske, istočnoevropske i centralnoazijske studije Kineske akademije društvenih nauka, rekao je za "Global Times" da je najznačajniji naglasak u dokumentu od 12 tačaka to što je Kina navela konkretne mjere, korake i sugestije.
Što se tiče konkretnih sugestija u trenutnoj situaciji, plan je predložio da se „uspostave humanitarni koridori za evakuaciju civila iz zona sukoba“. Takođe je pozvao uključene strane da izbjegavaju napade na civile ili civilne objekte, da zaštite žene, djecu i druge žrtve sukoba i poštuju osnovna prava ratnih zarobljenika.
U kontektstu toga što je Rusija suspendovala svoje učešće u posljednjem preostalom paktu o kontroli nuklearnog naoružanja sa SAD, plan je pozvao na očuvanje bezbjednosti nuklearnih elektrana i izrazio protivljenje upotrebi nuklearnog oružja i oružanim napadima na nuklearne elektrane ili druge miroljubive nuklearne objekte.
Kina već razmišlja o rekonstrukciji infrastrukture nakon rata
Naglašena je potrebu da se industrijski i lanci snabdijevanja održe stabilnim, kako bi se ublažile posljedice ukrajinske krize i spriječe poremećaji i međunarodna saradnja u energetici, finansijama, trgovini hranom i transportu kao i podrivanje globalnog ekonomskog oporavka.
Li Haidong, profesor na Kineskom univerzitetu za spoljne poslove u Pekingu, rekao je za "Global Times" da je dokument jasnio razjasnio kineske principe za rješavanje krize, ponudio osnovni put za njeno postizanje, kao i da se bavi glavnim pitanjima koja bi trebalo da budu zajednička zabrinutost međunarodne zajednice.
Peking upozorava da, iako SAD "imaju najviše koristi od ukrajinske krize", Vašington bi kasnije mogao biti i žrtva ako se vojni sukob oduži
To bi pomoglo međunarodnoj zajednici da bolje razumije aktivnu ulogu Kine kao mirotvorca i posrednika u pregovorima, posebno kada neki zapadni mediji i političari iskrivljuju i diskredituju ulogu Kine u ukrajinskoj krizi, primijetio je Li.
Dokument takođe naglašava promovisanje postkonfliktne rekonstrukcije i konstruktivnu ulogu Kine u tome.
Odgovarajući na pitanja o planu, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je na brifingu za štampu u petak da je Kina uvijek tvrdila da treba podržati sve napore koji vode ka mirnom rješavanju krize.
Na osnovu dokumenta, Kina će nastaviti da radi sa međunarodnom zajednicom kako bi igrala konstruktivnu ulogu u političkom rješavanju ukrajinske krize, rekao je portparol.
Nedavno objavljeni dokument došao je u vrijeme kada SAD i neke zapadne zemlje "navijaju" za rusku „proljećnu ofanzivu“ i optužuju Kinu da „razmišlja o isporuci oružja Rusiji“.
Kina je u dokumentu pozvala na zaustavljanje jednostranih sankcija, napuštanje hladnoratovskog mentaliteta i blokovske konfrontacije, jer bezbjednost regiona ne treba da se postiže jačanjem vojnih blokova, a strane treba da se suprotstave potrazi za sopstvenom bezbjednošću po cijenu drugih.
Osim toga, plan je takođe naglasio da se „suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet svih zemalja moraju efikasno održavati“.
Međutim, realnost ne čini stručnjake optimističnim u pogledu izgleda da se mirovni pregovori uskoro održe, pošto SAD i NATO traže da Kijev porezi Moskvu na bojnom polju, prenosi "Global Times".
Dokument o stavu Kine uzima u obzir zabrinutost i Rusije i Ukrajine i nepristrasan je. Ali pravac vojnog sukoba u velikoj mjeri zavisi od toga da li su dvije strane spremne da se oslone na spoljne posrednike u rješavanju sukoba, rekao je Džang.
Kineski analitičari smatraju da "stav Amerike određuje i tok rata". Otprilike u isto vrijeme kada se Vang Ji sastao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i drugim visokim ruskim zvaničnicima u Moskvi promovišući političko rješenje, američki predsjednik Džo Bajden je iznenadno posjetio Kijev obećavajući oružje.
Dok je još jak "miris baruta" spremnost za pregovore nije izvjesna. Peking upozorava da, iako SAD "imaju najviše koristi od ukrajinske krize", Vašington bi kasnije mogao biti i žrtva ako se vojni sukob oduži.
Korišćenje Ukrajine da pokuša srušiti vlast u Moskvi i porazi nuklearna vojna sila vjerovatno će se završiti gubtiničkim scenariom, smatraju u Kini.
(Mondo)