• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Peskov otkriva šta čeka svijet narednih godina: Kraj globalizma, gradimo svoje ostrvo - ista sudbina čeka Kinu i SAD

Autor Dušan Volaš

Savjetnik ruskog predsednika i portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, otkriva šta čeka svijet narednih godina.

 Peskov otkriva šta čeka svijet narednih godina Izvor: Profimedia

Dmitrij Peskov, portparol Kremlja i savetnik ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekao je šta čeka svijet narednih godina. Prema njegovim riječima, u takvoj situaciji svi veliki ekonomski blokovi će željeti da hranu i lijekove proizvode kod kuće.

"Svijet u narednim godinama čeka smanjivanje globalizma i ‘fragmentacija‘, a Rusija u ovim uslovima treba da postigne tehnološki suverenitet. Ta fragmentacija je najverovatniji scenario u narednim godinama. Praktično je zagarantovano smanjivanje globalizma i kraj globalnog sistema bezbjednosti 20. vijeka. Ponovno pokretanje globalnih tehnoloških tržišta, nacionalizacija tehničkih standarda, relokalizacija proizvodnje kritičnih dobara", rekao je Peskov u svojoj kolumni za portal "PBK".

Peskov je takođe primijetio da Rusija u narednih 10 godina treba da stvori "tehnološki suverenitet“ u okviru scenarija izgradnje sopstvenog "ostrva“, a isto to čeka Sjedinjene Američke Države i Kinu.

Možda će vas zanimati

Osim toga, prema riječima specijalnog predstavnika, Rusija se sada suočava sa nekoliko velikih izazova, uključujući odgovor na zelenu agendu, stvaranje sopstvenog tehnološko-ekonomskog bloka, izvoznog paketa poljoprivredne proizvodnje, nove generacije transportno-logističkih koridora sa azijskim zemljama, kao i izvoz globalne bezbjednosti i rješavanje problema ljudskog kapitala

Peskov je dodao da u današnjim realnostima nema smisla baviti se tehnologijom bez rješavanja problema kognitivnog suvereniteta koji podrazumijeva prisustvo sopstvenih analitičkih sposobnosti "kako bi se razdvojilo ono što je zaista potrebno od onoga drugi nameću“.

"Na taj način tehnološki suverenitet treba da pomogne u osiguravanju bezbjednosti, dobijanju energije, prehrambene nezavisnosti, dostupnosti osnovnih dobara, saobraćajne povezanosti, proizvodnje informacija i pristupa sredstvima za proizvodnju", zaključio je Peskov.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE