Svijet

Kako je Silvio Berluskoni POSTAO MILIJARDER: Svi se pitaju - kome će pripasti NJEGOVO BOGATSTVO?

Autor Uroš Matejić

Berluskoni je preminuo u ponedjeljak, a iza sebe je ostavio veliku poslovnu imperiju koja ga je učinila milijarderom.

Izvor: Shutterstock.com/Alessia Pierdomenico

Bivši premijer Italije, Silvio Berluskoni iza sebe je ostavio veliku poslovnu imperiju koja ga je učinila milijarderom, a za sada nije poznato kako će se bogatstvo biti podeljeno među njegovim srodnicima. Prema proceni američkog poslovnog medija Blumberga, Berluskonijevo bogatstvo je sedam milijardi evra. Ali, kako je čovjek sa najdužim mandatom na mjestu premijera u Italiji posle Drugog svjetskog rata, ali i kao jedan od najkontroverznijih političara, zaradio novac, piše CNN.

Berluskoni je počeo da se bavi politikom sa 57 godina i četiri puta je bio premijer. Međutim, obogatio se 1960-ih kao investitor. Kasnije je postao medijski mogul. Nastavio je da širi svoju poslovnu imperiju 1970-ih, osnivajući kompaniju za kablovsku televiziju Telemilano i kupujući dva kablovska televizijska kanala u Italiji. Godine 1978. ovi kanali su postali dio njegove nove porodične kompanije Fininvest, koja je holding kompanija.

Preko ovog holdinga stekao je veliko vlasništvo u nekim od najvećih evropskih medijskih kuća, kao i u čuvenom fudbalskom klubu Milan. Na kraju 2021. Berluskoni je posjedovao 61,3 odsto holdinga. Fininvest je najveći ieoničar u kompaniji MediaForEurope koja se ranije zvala Mediaset, a koja upravlja komercijalnim televizijskim kanalima u Italiji, Španiji i njemačkoj televizijskoj kompaniji ProSiebenSat1. Holding je i većinski vlasnik kompanije Mondadori, koja je najveći italijanski izdavač knjiga i časopisa. Fininvest je 2017. prodao AC Milan za 740 miliona evra, posle 31 godine vlasništva. Fudbalski klub saopštio je da su duboko ožalošćeni odlaskom "nezaboravnog Berluskonija".

Pravni problemi

Berluskonijeve političke kontroverze bile su usko povezane sa njegovim poslovnim problemima. Tokom dvije decenije u politici, suđeno mu je po najmanje 17 tačaka optužnice, uključujući i one vezane za poresku prevaru i mito. On je uvek negirao optužbe, a mnogi slučajevi su okončani ukidanjem presude u žalbenom postupku.

Međutim, 2012. godine sud u Milanu ga je osudio za utaju poreza. Osuđen je zbog toga što je sa ljudima iz Mediaseta kupovao televizijska prava na filmove, a zatim ih je preprodavao po nerealno visokim cijenama. Tom prilikom su izbjegli plaćanje dobrog dijela poreza.

Šta sad?

Iza Berluskonija je ostalo petoro djece iz dva braka. Svi imaju vlasništvo u Fininvestu. Holdingom od 2005. godine predsedava njegova najstarija ćerka Marina (56) i najverovatnije će preuzeti kontrolu nad očevim poslovnim carstvom. Pjer Silvio (53) je generalni direktor MediaForEurope. Marina i Pjer Silvio imaju po 7,7 odsto vlasničkog udela u Fininvestu, dok njegovo troje djece iz drugog braka ima po 21,4 odsto vlasničkog udela. Podjsećamo, Berluskoni je preminuo u ponedjeljak u 86. godini.

(MONDO)