Svijet

Samit NATO-a u Litvaniji: Prijem Švedske i ubrzavanje prijema Ukrajine

Autor Željko Svitlica

Samit NATO-a počeće novim zamahom nakon što je Turska povukla svoje prigovore na pridruživanje Švedske alijansi, što je korak ka jedinstvu koje su zapadni lideri željni demonstrirali suočeni s invazijom Rusije na Ukrajinu, javlja AP.

Izvor: Shutterstock

Odluka turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana značajan je korak ka članstvu Švedske i ublažiće tenzije u Vilniusu, glavnom gradu Litvanije.

"Ovo je istorijski dan", rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg kasno u ponedjeljak kada je najavio sporazum nakon nekoliko dana intenzivnih sastanaka.

Kao dio sporazuma, Erdogan je rekao da će tražiti od turskog parlamenta da odobri ulazak Švedske u NATO. Očekuje se da će mađarski premijer Viktor Orban preduzeti sličan korak.

Finska je već postala 31. članica alijanse, a Švedska je na putu da postane 32. članica.

Bajden je stigao u Viljnus u ponedjeljak naveče, a trebao bi se sastati s Erdoganom u utorak naveče.

Nejasno je kako će se riješiti neki drugi Erdoganovi zahtjevi. Tražio je napredne američke borbene avione i put ka članstvu u Evropskoj uniji. Bijela kuća je izrazila podršku i jednom i drugom, ali je javno insistirala da pitanja nisu vezana za članstvo Švedske u NATO-u.

Bajden je u saopštenju zahvalio Erdoganu što se obavezao da će proslijediti protokol o prijemu Švedske Velikoj narodnoj skupštini Turske na "brzu ratifikaciju".

Stoltenberg: Osloboditi Kijev obaveza iz MAP-a

Saveznici u NATO-u bi trebalo da se slože da oslobode Kijev obaveze da ispuni uslove iz Akcionog plana za članstvo (MAP) kako bi Ukrajina postala članica Alijanse u budućnosti, izjavio je generalni sekretar NATO-a Јens Stoltenberg.

"Ukrajina je prešla dug put otkako smo 2008. godine donijeli odluku da sledeći korak bude Akcioni plan za članstvo. Kijev je mnogo bliži NATO-u, tako da mislim da je došlo vrijeme da se to odrazi i u odlukama Alijanse", rekao je Stoltenberg uoči početaka samita NATO-a u Vilnjusu.

Јasno ćemo staviti do znanja da će Ukrajina postati članica, uklonićemo Akcioni plan za članstvo, poslaćemo veoma snažnu i pozitivnu poruku NATO-a Ukrajini, naveo je Stoltenberg.

Saliven: Novi model vojske

Članice NATO saveza usvojiće novi model vojnih snaga na samitu u Viljnusu i sklopiće dogovor o povećanju ulaganja u vojsku, izjavio je savjetnik u Bijeloj kući za državnu bezbjednost Džejk Saliven.

"Između ostalog, saveznici će usvojiti novi model snaga NATO-a, koji će povećati kapacitet pripravnosti. Saveznici će se saglasiti da povećaju troškove za odbranu i usvoje novo obećanje o ulaganju u odbranu", rekao je Saliven na konferenciji za novinare uoči samita Alijanse.

Američki zvaničnik istakao je da danas veći broj članica Alijanse izdvaja više od dva odsto svog bruto domaćeg proizvoda za vojnu potrošnju ili su na putu da to postignu.

On je dodao da su saveznici saglasni da dva odsto treba da bude minimum, a ne maksimum.

(BHT/Mondo)