Svijet

EVROPSKA UNIJA GUBI STRPLJENJE ZBOG ORBANA: Zaprijetili Mađarskoj suspenzijom

Autor Dragana Božić

Upotreba člana 7 najozbiljnija je politička sankcija prema državi članici Evropske unije.

Izvor: Profimedia/AFP/John Thys

Nakon godina strpljivog pristupa mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, ovog puta evropske diplomate daju signale da opcija izbacivanja Budimpešte iz procesa glasanja u EU, više nije nezamisliva ako ugrozi bezbjednost Ukrajine, zemlje kandidata za Članstvo u EU, piše "Politico".

Ako bi EU upotrijebila takozvani član 7, najozbiljniju političku sankciju prema državi članici koja uključuje suspendovanje njenog prava da glasa o odlukama EU, Orban bi se našao u nezgodnoj situaciji. Pet evropskih zvaničnika i diplomata reklo je da su druge zemlje spremne da preduzmu drastičan korak protiv Budimpešte, što bi bio istorijski potez za lidere koji se oslanjaju na koheziju i jednoglasnost.

"Ako Orban zaista blokira sporazum o budžetu i 50 milijardi evra za Ukrajinu ponovo na februarskom samitu, korišćenje člana 7 za oduzimanje prava Mađarske moglo bi da postane prava opcija", rekao je jedan diplomata EU za Politiko. Glasanje o pomoći Ukrajini sljedeće nedjelje je ključno za Ukrajinu, ali je istovremeno i poruka Unije ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da Ukrajina ima jednoglasnu podršku zapadnih saveznika. Evropski lideri takođe žele da pokažu stalnu podršku, dok se Vašington bori da se dogovori oko slanja pomoći Ukrajini.

"Jasno je da su šefovi država i vlada siti Orbana", rekao je Stiven Van Heke, profesor evropske politike na Univerzitetu u Levenu. "Vrijeme je da Orban shvati da je prijetnja članom 7 sada stvarna". Orban je uvukao evropske lidere u igru, rekao je jedan evropski diplomata. "Sada malo gubimo. Vratili smo se u igru i pitamo se šta on hoće? Zašto bi nas bilo briga da nekome sačuvamo obraz", rekao je diplomata.

Neke zemlje centralne i istočne Evrope strahuju od pozivanja na član 7, reklo je nekoliko diplomata, jer su zabrinute da bi se u budućnosti mogle suočiti sa sličnim nadzorom o pitanjima vladavine prava kod kuće. Posebno je upitan novi slovački premijer Robert Fico, pa je nejasno da li će na kraju biti lojalan Orbanu ili ostatku bloka.

Rizik od reakcije postoji i u samoj Mađarskoj. "Suspendovanje mađarskog prava glasa Mađarsku bi dodatno udaljilo od Evropske unije", rekao je Peter Kreko, direktor Instituta za politički kapital sa sedištem u Budimpešti. U parlamentarnoj debati prošle nedjelje, mađarski poslanik Balaž Hidvegi iz Orbanove stranke ismijavao je tu ideju, rekavši da se "tako kopa grob Evropskoj uniji."

Uticaj mađarskog premijera na evropsku politiku vjerovatno će ojačati poslije izbora za Evropski parlament u junu, kada se očekuje porast popularnosti desničarskih grupa, što će ga približiti centru moći. 

(MONDO)