Uprkos početnom kašnjenju, letjelica "IM-1", prva koja na Mjesec leti kao dio partnerske inicijative NASA sa privatnim kompanijama, bi na krater Malapert A udaljen 300 kilometara od mjesečevog južnog pola, trebalo da sleti 22. februara
Svemirska letelica "Odisej" uspješno je u četvrtak lansirana iz svemirskog centra Kenedi na Floridi, kao drugi ovogodišnji pokušaj jedne privatne kompanije da sleti na Mjesec.
Misija "IM-1", koji je pokrenula kompanija Intuitive Machines sa sjedištem u Hjustonu, ima za cilj da postigne takozvani "meki dodir sa Mjesecom", želeći time da postane prva nevladina agencija kojoj je to pošlo za rukom još od NASA-inih misija Apolo, okončanih prije više od 50 godina.
Sonda, odnosno lender, Nova-C poletela je na vrhu rakete Falcon 9 kompanije SpaceX, a lansiranje je kasnilo zbog veoma visokih temperatura koje su ometale punjenje goriva. NASA je potvrdila uspješno odvajanje sonde od rakete, istakavši revolucionarni značaj njenog ljeta.
Letjelicu pokreće novi superhlađeni motor na tečni metan i kiseonik, što joj omogućava brzo putovanje do Mjeseca uz izbjegavanje duže izloženosti visokom zračenju Van Alenovog pojasa (područje naelektrisanih čestica koji oko Zemlje koje nastaje zahvaljujući njenom magnetnom polju).
Uprkos početnom kašnjenju, "IM-1" bi na Mesec, odnosno na krater Malapert A udaljen 300 kilometara od mjesečevog južnog pola, trebalo da sleti 22. februara.
"Ova misija je prilika da se Sjedinjene Američke Države vrate na Mjesec po prvi put od 1972. godine. To je podvig koji zahtijeva glad za istraživanjem", istakao je Trent Martin iz kompanije Intuitive Machines.
Misija "IM-1" deo je partnerske inicijative Commercial Lunar Payload Services (CLPS), koju je NASA pokrenula sa ciljem da stimuliše "lunarnu ekonomiju" poveravanjem usluga prevoza tereta privatnom sektoru, podsjeća Science Alert.
Američka svemirska agencija je uložila 118 miliona dolara u Intuitive Machines usmjerivši ih na usluge transporta naučnog hardvera, kao i na rešenje za ekološke rizike po astronaute, koji će na Mjesec naknadno letjeti u okviru svemirskog programa "Artemis". Dugoročni cilj ovakvog partnerstva je uspostavljanje trajnijeg prisustva na Mjesecu i iskorišćavanje resursa.
A kada "Odisej" aterira, na Mjesec će dopremiti teret misije koji nosi, u kome se između ostalog nalaze digitalizovana arhiva ljudskog znanja i 125 mini skulptura Mjeseca poznatog umjetnika Džefa Kunsa.
Svemirski modul "IM-1" će po slijetanju imati sedam dana za obavljanje svojih zadataka prije nego što na južnom polu nastupi Mjesečeva noć. Ona će lunarni lender onseposobiti za dalji rad.