Bivši katalonski predsjednik Karles Puđdemon izjavio je danas da će se vratiti u Španiju nakon izbora za regionalni parlament Katalonije koji su zakazani za 12. maj. Puđdenom je u svojevrsnom egzilu od burnih događaja u Kataloniji 2017. godine.
Puđdemon je 2017. godine napustio Španiju nakon organizacije referenduma za nezavisnost Katalonije za koji je vlast u Madridu tvrdila da je ilegalan.
On je krajem marta najavio da će se ponovo kandidovati za predsjednika regiona.
"Vratiću se u Kataloniju na dan inauguracije budućeg predsjednika regiona", poručio je Puđdemon, koji se trenutno nalazi u Belgiji. On je naveo da sebe vidi kao "lidera opozicije", ako ne bude izabran da vodi regionalnu administraciju.
Katalonski predsjednik Pere Aragones raspisao je u martu prijevremene parlamentarne izbore, koji će biti održani 12. maja.
U BJEKSTVU NAKON REFERENDUMA
U Kataloniji je 1. oktobra 2017. održan neodobreni referendum o nezavisnosti na inicijativu lokalne regionalne uprave, koju je u to vrijeme predvodio Puđdemon.
Katalonski parlament proglasio je region nezavisnom državom pošto je 90 odsto građana glasalo za otcjepljenje od Španije. Nezavisnost Katalonije tada su podržali i poznati Katalonci poput čuvenog fudbalskog trenera Pepa Gvardiole.
To je navelo špansku Vladu da uvede direktnu upravu nad Katalonijom i raspusti njen parlament. Poslije toga je određen broj visokih katalonskih zvaničnika, uključujući Puđdemona, napustio zemlju.
Katalonski lideri koji su se zalagali za nezavisnost stavljeni su na nacionalne i evropske potjernice.
Puđdemon i njegovi saradnici Karla Ponsati i Toni Komin su u maju 2019. godine izabrani za članove Evropskog parlamenta, čime su dobili poslanički imunitet. Španski sudija odbacio je prošle godine optužbe za pobunu protiv Puđdemona u okviru sudskog procesa zbog učešća u protivzakonitom referendumu o nezavisnosti.
Ko je Puđdemon?
Ugledni briselski Politiko proglasio je te "kobne" 2017. godine bivšeg katalonskog predsjednika kojem je "zamalo" uspjelo da otcijepi Kataloniju od Španije za "gubitnika godine".Vlada Španije i ondašnji premijer Marijan Rahoj uspjeli su tada da referendum proglase nevažećim.
Madriđani su preuzeli ključne katalonske institucije, ''ukinuli autonomiju'' i napisali potjernice za najneposlušnijim Kataloncima iz Puđdemonove ekipe.
Bilo je i policijskog nasilja nad mirnim građanima Barselona koji su, gle slučaja, tražili da se ispoštuje njihova demokratska volja.Separatizam je sa ulica, malo pendrekom malo podrškom EU, vraćen u skupštinske klupe, pa je špansko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo da iz Katalonije povlači hiljade policajaca poslatih u taj region kao pojačanje pred referendum.
Karles Puđdemon potiče iz stare i tradiciji okrenute katalonske porodice, a tradicionalizam su mediji naglašavali činjenicom da je rođen u familiji sa osmoro muške djece.Bio je novinar i oženjen je novinarkom.
Nakon medija radio je kao gradonačelnik Đirone i predsjednik Asocijacije za nezavisnost. Za predsjednika Katalonije izabran je 10. januara 2016. godine i sve ovo što će se desiti u Kataloniji najavio je tako što je bio prvi predsjednik koji je odbio da položi zakletvu na vjernost španskom ustavu i trenutnom monarhu Felipeu Šestom.
(MONDO)