Svijet

Asanžu zvanično priznat status političkog zatvorenika

Autor Vesna Kerkez

Parlamentarna skupština Savjeta Evrope, koja okuplja poslanike iz 46 evropskih zemalja, priznala je osnivača "Vikiliksa" Džulijana Asanža kao političkog zatvorenika, dan nakon što je svjedočio o tretmanu Britanije i SAD prema njemu.

Izvor: youtube/Sky News Australia

Iz Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope saopšteno je da postupanje sa Asanžom opravdava to da je on "politički zatvorenik" prema definiciji sa kojom se ta institucija saglasila 2012. godine.

U saopštenju se podsjeća na teške optužbe koje su protiv Asanža podigle SAD, izlažući ga mogućem doživotnom zatvoru, u kombinaciji sa njegovom osudom prema američkom zakonu o špijunaži "za ono što je, u suštini, prikupljanje vijesti i objavljivanje".

Rezolucija je usvojena sa 88 glasova "za", 13 glasova "protiv" i 20 uzdržanih.

Većina onih koji su glasali protiv prijedloga potiču iz Velike Britanije i Poljske.

U saopštenju Parlamentarne skupštine navodi se da neuspjeh Vašingtona da istraži ratne zločine i kršenja ljudskih prava koje je otkrio "Vikiliks", u kombinaciji sa oštrim tretmanom Asanža, sugeriše da je svrha SAD u procesuiranju Asanža bila da sakrije pogrešne postupke državnih agenata, a ne da zaštiti nacionalnu bezbjednost.

"Sa svoje strane, Velika Britanija nije uspjela da efikasno zaštiti Asanžovu slobodu izražavanja i pravo na slobodu, izlažući ga dugom pritvoru u zatvoru visoke bezbjednosti uprkos političkoj prirodi optužbi protiv njega", navodi se u saopštenju.

Asanž je juče svjedočio pred Komitetom za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope u Strazburu, u svom prvom javnom nastupu nakon što je 25. juna pušten iz londonskog zatvora.

On je rekao da je jedan od uslova njegovog sporazuma o priznanju krivice sa SAD bio da neće podnijeti tužbu najvišem evropskom sudu za ljudska prava da ospori presudu.

Asanž je prebačen u londonski zatvor "Belmarš" u aprilu 2019. godine, pod optužbom za kršenje uslova kaucije.

U SAD se suočio sa optužbama za špijuniranje zbog rasvjetljavanja ratnih zločina i kršenja ljudskih prava koje su počinile američke trupe u Iraku i Avganistanu.

(Srna)