Ukrajinski predsednik ne odustaje od "Plana pobjede".
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je na evropskoj turneji u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Italiji i Njemačkoj kako bi prezentovao svoj "Plan pobede", piše "Politiko". Prethodno je u utorak put u Nemačku, u američku vojnu bazu Ramštajn, otkazao američki predsjednik Džozef Bajden zbog uragana Milton koji je pogodio Floridu u srijedu po lokalnom vremenu, ali uprkos tome Zelenski ne odustaje od svoje namjere koje je analizirao "Politiko".
Zelenski želi da osigura sigurnu podršku glavnih evropskih sila prije predsjedničkih izbora u Americi koji bi mogli da naruše odnose Ukrajine sa njegovim ključnim saveznikom. Prvo je u Londonu predstavio svoj "Plan pobjede" premijeru Velike Britanije Kiru Starmeru i Generalnom sekretaru NATO saveza, Marku Ruteru.
"Pravno je to moguće jer je Ukrajini dopušteno da koristi svoje oružje, ako može pogoditi mete u Rusiji i ako te mete predstavljaju prijetnju po Ukrajinu. No, odluka o tome uvijek je na pojedinim saveznicima", prokomentarisao je Rute molbu Ukrajine da koristi donirano oružje za napade unutar Rusije.
Istu molbu Zelenski je uputio i predsjedniku Francuske Emanuelu Makronu, kao i premijerki Italije Đorđi Meloni. Nakon doručka sa papom u četvrtak, predsjednik Ukrajine otputovao je u Berlin na sastanak sa kancelarom Njemačke Olafom Šolcom, apet tačaka je ključno u "Planu pobjede".
- Ulazak Ukrajine u NATO - Andrij Jermak, šef kabineta Zelenskog, nedavno je izjavio da je poziv Ukrajini da se pridruži NATO-u dio "Plana pobjede". Pozvao je saveznike da ignorišu ruske prijetnje eskalacijom.
- Zaštita ukrajinskog vazdušnog prostora - Kijev moli za pomoć radi zaštite svog vazdušnog prostora. Zelenski želi da dobije od saveznika više PVO sistema koje trupe mogu da rasporede.
- Pravo na napade unutar Rusije - Zelenski se snažno zalaže za operacije unutar teritorije Ruske Federacije. Uprkos podršci šefa Alijanse, glavni saveznici ne dijele to mišljenje zbog straha od eskalacije i ruskog nuklearnog odgovora.
- Korišćenje raketa "Taurus" - Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Francuska i Italija isporučile su Ukrajini ograničene zalihe dalekometnih projektila, ali ne da se koriste unutar Rusije. Njemačka uporno odbija da isporuči svoje moćne krstareće rakete "Taurus".
- Jačanje vojne industrije - Ukrajina želi da postane samostalna u vidu proizvodnje naoružanja. To bi, prema navodima Zelenskog, podstaklo njenu privredu i zemlja ne bi toliko zavisila od saveznika.
(MONDO)