Svijet

Tjelohranitelji Putina, Bajdena i Makrona dijele mape na popularnoj aplikaciji, otkrivaju lokacije štićenih ličnosti

Autor Nevena Davidović

Podaci su otkrili hotele i mjesta sastajanja koja su često nepoznata javnosti.

Izvor: Vyacheslav PROKOFYEV/AFP /Oliver Contreras/Pool via CNP /MediaPunch/imago stock&people/Profimedia

Svjetski lideri, uključujući predskednike Francuske, Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, izloženi su riziku jer se njihovo bezbjednosno osoblje lako može pratiti zbog fanatičnog korišćenja fitnes aplikacija, navodi se u ekskluzivnom tekstu francuskog Le Mondea, a prenosi britanski The Times .

Pripadnici američke tajne službe, odgovorni za bezbjednost predsjednika i predsjedničkih kandidata, kao i službenici obezbjeđenja Emanuela Makrona i tjelohranitelji predsjednika Putina, otvoreno dijele mape svojih aktivnosti trčanja i vožnje bicikla sa drugim korisnicima aplikacije Strava, povezane sa njihovim pametni satovi i telefoni, prenio je Mond.

U istrazi, pokrenutoj nakon zabrinutosti u vezi sa količinom geolociranih podataka koje dijele korisnici Strave, najpopularnije sportske aplikacije, novine su izvijestile da su lako identifikovale lokacije bezbjednosnog osoblja.

To uključuje agente koji rade na mjestima dva pokušaja atentata na Donalda Trampa, republikanskog predsjedničkog kandidata, i oficire koji štite Putina, koji su navodno trčali u blizini dvije vile za koje ruski predsjednik uvijek poriče da su njegove.

Podaci su otkrili hotele i mjesta sastajanja koja su često nepoznata javnosti.

Isti metod prikupljanja podataka mogao bi se koristiti za utvrđivanje lokacija bivših i sadašnjih prvih dama, Melani Tramp i Džil Bajden.

Uprkos naređenjima pretpostavljenih da ne otkrivaju svoje lokacije u aplikaciji, koja ima 120 miliona korisnika, vojno i policijsko osoblje su sportski entuzijasti i "ne razmišljaju o zaštiti svojih aktivnosti, već ih objavljuju", piše Mond.

"Makronovi tjelohranitelji nesvjesno dijele svoje lokacije onlajn, privatno i zvanično."

"Grupisanjem anonimnih podataka, Strava otkriva prisustvo vojnih baza širom svijeta, često pokazujući njihov raspored i rute kojima se vojno osoblje kreće u njima ili oko njih", navodi Mond.

Američka tajna služba se šturo oglasila u vezi sa otkrićima francuskog lista. Osoblju je zabranjeno korišćenje ličnih uređaja na dužnosti, ali "ne zabranju ličnu upotrebu društvenih medija van radnog vremena", rekli su.

"Osoblje je obaviješteno i... mi ćemo pregledati ove informacije da bismo utvrdili da li je potrebna dodatna obuka ili smjernice".

Makronova kancelarija saopštila je da su problemi na koje je Mond ukazao "veoma mali i ni na koji način ne utiču na bezbjednost predsjednika".

Novine su pratile Makrona preko Strave njegovih službenika obezbjeđenja do hotela u normandijskom ljetovalištu Onfler na privatnom vikend-putovanju koje nije bilo navedeno u dnevnom rasporedu predsjednika.

Iz Strava-e su rekli da korisnici mogu lako da odustanu od dijeljenja svojih podataka.

"Očekujemo da ljudi koji rade u osjetljivim profesijama koriste dostupne opcije privatnosti", navodi se u saopštenju.

Prošlog jula, Telegram kanali povezani sa ruskim vlastima okrivili su za ubistvo kapetana podmornice ruske mornarice u Krasnodaru njegovu upotrebu Strave. Stanislav Ržicki (42), ubijen je dok je džogirao u ruskom gradu.

(Jutarnji/Mondo.rs)