Svijet

Prevara teška 4 miliona evra: Muškarac iz Srbije završio na potjernici u Austriji, označen kao šef međunarodne bande

Autor Aleksandar Blagić

Džimi Jovanović, srpski državljanin, nalazi se na međunarodnoj potjernici Austrije zbog sumnje da je počinio prevaru od četiri miliona evra.

Izvor: LPD Wien

Državljanin Srbije Džimi Jovanović (37), poznatiji kao Rafael Baher, nalazi se na međunarodnoj potjernici Austrije zbog sumnje da se nalazi na čelu organizovane kriminalne grupe iz Francuske koja je izvršila prevaru od četiri miliona evra, piše "Kronen Cajtung".

Udruženje prijatelja bečke policije ponudilo je nagradu od 3.000 evra za bilo kakvu informaciju koja bi pomogla u hapšenju Jovanovića koji se sumnjiči za planiranje krađe kriptovalute "Bitkoin" koja je u vlasništvu drugog muškarca iz Salcburga.

Jovanović se inače predstavljao kao Rafael Baher, izraelsko-luksemburški investitor. Prevaru je izveo tako što je koristio određenu platformu za grupno finansiranje kako bi pronašao investitore za projekte nekretnina u Istočnoj Austriji.

Izvor: LPD Wien

Kako je izvedena prevara?

Sa žrtvom prevare bio je nedjeljama u kontaktu, sastali su se dva puta. Prvo u Malagi u Španiji, a potom u Parizu u Francuskoj.

Jovanović, navodno investitor, izjavio je da namjerava da investira 80 miliona evra i da transakciju izvrši u kriptovaluti "Bitkoin". Žrtva je napravila kripto novčanik sa navodnim rođakom Jovanovića tokom sastanka u jednom od luksuznih restorana u Parizu.

Kada se žrtva vratila u Austriju nakon sastanaka, osumnjičeni Jovanović je sa saradnikom zahtijevao da Austrijanac u “novčanik” ubaci 40 Bitkoina kao dokaz o sredstvima. Iako je Austrijanac odmah izdao nalog za transfer, Jovanović je uspio da ukrade "Bitkoine".

Uspio je da ukrade 40 "Bitkoina" prema pisanju austrijskog portala čija je vrijednost tada bila oko 815.000 evra. Na osnovu trenutnog kursa, to bi danas vrijedilo oko 3,7 miliona evra.