Svijet

Celibat ostaje na snazi: Papa odbio zaređivanje oženjenih sveštenika

Autori mondo.rs Tanjug

Papa Franja odbio je danas predlog da se dozvoli zaređivanje oženjenih muškaraca u Amazoniji gde hronično nedostaje sveštenstvo, prenosi "Rojters".

Izvor: Guliver/ Getty Images/ Getty Images AsiaPac/ Tomohiro Ohsumi / Stringer

Ovo se smatra jednom od njegovih najvažnijih odluka  čime je potvrdio viševekovnu posvećenost rimokatoličke crkve celibatu među sveštenicima.

Preporuka za Amazoniju, gde odavno nedostaje veći broj rukopoloženih sveštenika, koju su prošle godine uputili latinoamerički kardinali, podigla je prašinu u konzervativnim krugovima duboko podeljene rimokatoličke crkve koji su se takvoj preporuci odmah usprotivili.

Papa je dao odgovor u dokumentu na 32 strane, takozvanom apostolskom proglasu.

Predlog kardinala iz Latinske Amerike da se odobri svešteničko rukopoloženje starijim, oženjenim đakonima, koji su se potvrdili kao dobre glavešine u udaljenim katoličkim zajednicama i dokazano vode stabilan porodični život u startu su odbacvili konzervativni crkveni krugovi.


Iz krugova bliskih poglavaru rimokatoličke crkve, "Rojters" saznaje da je papa još 27. decembra prošle godine, završio tekst apostolske eksortacije i predao ga na prevođenje.

Nakon toga dokument nije ni menjan niti dopunjavan.

U apostolskoj eksortaciji, 82-godišnji papa iz Argentine ukazao je da se moraju pronaći "novi načini da se sveštenstvo ohrabri da radi u udaljenim područjima, kao i da se poveri značajnija uloga laicima i đakonima koji su takođe u velikom broju potrebni Amazoniji".

Đakoni su rukopoloženi od crkve, kao i sveštenici i dozvoljeno im je da propovedaju, podučavaju, obavljaju ceremoniju krštenja i vode parohije, ali ne i da drže misu. Oženjeni muškarci mogu postati đakoni.

Zbog toga što samo sveštenici mogu da drže misu, u gotovo 85 odsto sela u Amazoniji ljudi nemaju redovne, nedeljne mise, često i po nekoliko godina.

"Ove potrebe su hitne i zbog njih apelujem na kardinale, posebno u Latinskoj Americi, da posvećeno ohrabruju sve one koji demonstriraju misionarski duh da se upute u Amazoniju", napisao je papa Franja.

U prva tri poglavlja apostolskog proglasa papa je stao u odbranu prava i nasleđa domorodačkog življa i životne sredine u Amazoniji jer im je neophodna svaka pomoć zbog vitalne uloge koju imaju u borbi protiv globalnog zagrevanja.

Konzervativci su strahovali da bi nakon papinog pristanka da se odobri rukopoloženje oženjenih muškaraca u Amazoniji, usledili takvi zahtevi iz drugih područja u kojima nedostaju sveštenici, uključujući čak i visokorazvijene zemlje kao što je Nemačka gde je već pokrenuta polemika o ovom pitanju.