Mirni protesti u Vašingtonu protiv policijske brutalnosti eskalirali su u pobunu i vandalizam na meti se našla i crkva stara sva veka.
Policija je morala da upotrebi suzavac kako bi rasterala demonstrante i očistila put za vatrogasce kako bi ugasili požar u crkvi.
Nadležni za crkvu kažu da će se moliti za zdravlje nacije, nakon što je crkva oštećena u žestokim sukobima demonstranata i policije.
Nije poznato koliko je ovo istorijsko zdanje oštećeno, prenosi RT.
Crkva Sent Džon je jedan od najpoznatijih istorijskih spomenika u gradu Vašingtonu i bar jednom su je posetili svi predsednici SAD otkako je izgrađena pre više od dva veka, 1816. godine.
Demonstracije u Solt Lejk Sitiju i nekoliko drugih velikih gradova širom Amerike održavaju se zbog smrti Džordža Flojda u Mineapolisu u Minesoti.
Džordž Flojd, koji je imao 46. godina, preminuo je u ponedeljak.
Slučaj je privukao pažnju javnosti, pošto su očevici snimili i na društvenim mrežama objavili video snimak intervencije, koji prikazuje policajca - belca - kako kleči osumnjičenom muškarcu - crncu - na vratu, dok ga ovaj upozorava da ne može da diše.
U međuvremenu je stigla informacija da je policajac uhapšen.
Protesti su krenuli mirno, ali su se pretvorili u nerede zbog čega su vlasti u više država uvele policijski čas, a pozvana je i Nacionalna garda.
Naime, predsednik Donald Tramp je zjavio da "razbojnici" ne poštuju Flojdovu smrt i pozvao Nacionalnu gardu da zavede red.
Tokom protesta koji su izbili u SAD povodom ubistva Džordža Flojda i koji traju već šest dana više od 4.400 demonstranata je uhapšeno, prenosi portal USA tudej.
Mirni protesti su se ubrzo pretvorili u vandalizam i pljačkanje širom zemlje, a policija je morala da upotrebi suzavac i gumene metke prilikom sukoba sa demonstrantima.
U sukobima sa policijom poginula su tri učesnika protesta, jedan u Kentakiju i dva u Ajovi.
U Nju Džersiju zabeleženo je kako demonstranti pale policijski automobil, lome prozore, dok je širom zemlje zabeleženo kako demonstranti iznose robu iz razbijenih prodavnica.