• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Naš čovjek u SAD: ''Nije rat, ali tu je onaj poznati osjećaj u stomaku''

Autor mondo.ba

U Sjedinjenim Američkim Državama već sedam dana i noći traju protesti zbog smrti Džordža Flojda za koje je optužen policajac. Svoje utiske o atmosferi koja vlada u saveznoj državi Juta gdje je takođe bilo protesta, ali i nasilja prenio nam je naš zemljak Boris.

 Naš čovjek u SAD: ''Nije rat, ali tu je onaj poznati osjećaj u stomaku'' Izvor: Tanjug/AP/Nate Smallwood/Pittsburgh Tribune-Review

Boris, rođeni Tuzlak, koji se kao mladić prije dvadesetak godina preselio u Sjedinjene Američke Države u najkraćim crtama stanje u Sjedinjenim Državama i Juti opisuje kao "komplikovano."

"Nije rat. Danas se ništa ne dešava, ali tu je onaj poznati osjećaj u stomaku." 

Kaže da nije imao pojma šta se dešava dok nije dobio poruku od lokalne javne agencije (na TV) da je uveden policijski čas u Solt Lejk Sitiju, glavnom gradu Jute. U ovom gradu dogodila se jedna od najupečatljivijih scena otkad traju nemiri kada je jedan muškarac izvadio luk i strijelu želeći da se tako obračuna sa demonstrantima. Oni su ga pretukli i zapalili mu vozilo.

Pročitajte i ovo

U Majlkrik sitiju, gdje Boris živi, a koji se graniči sa Solt Lejkom, nema policijskog časa.

"Mi nemamo policjski čas. Ja sam u nedjelju normalno ustao, popio kafu i gledao Bundesligu. Osim osjećaja u stomaku i curica koje pitaju šta se dešava, sve je normalno. Šta je normalno? To je već pitanje koje zahtjeva kontekst, a nema se vremena za to," prenosi nam svoje utiske.

Kao što je već poznato, Afroamerikanac Džordž Flojd, koji je imao 46. godina, preminuo je u prošli ponedjeljak. Slučaj je privukao pažnju javnosti, pošto su očevici snimili i na društvenim mrežama objavili video snimak intervencije, koji prikazuje policajca - bijelca - kako kleči osumnjičenom muškarcu - crncu - na vratu, dok ga ovaj upozorava da ne može da diše. Policajac je uhapšen, a širom američkih gradova bujaju protesti u kojima je bilo novih žrtava. 

U najmoćnijoj zemlji na svijetu opet se priča samo o jednom: rasizmu. 

"Da li je rasizam uzrok? Statistike navodno govore da jeste. Navodno zato što ja nisam licno provjeravo statistike. Da li postoji rasizam u Americi? Da. Međutim, po zakonu ne postoje građani grugog reda i poprilčno su rigorozni po tom pitanju (ne samo što se tiče boje kože, već i religije, seksualne orijentacije)," objašnjava Boris ali dodaj da stvari nisu crno-bijele niti se tako mogu predstaviti u jednom komplikovanom društvu.

On lično nije se susretao sa rasizmom, ali i sam priznaje da iz svoje društvene pozicije teško može da prepozna pravo stanje stvari.

"Suštinsko pitanje je da li jedan bijeli muškarac, heteroseksualni, može da odgovori na to pitanje...", zaključuje naš sagovornik.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE