Generalni direktor UKC RS u Banjaluci Vlado Đajić kazao je za Mondo da ova zdravstvena ustanova ima na zalihama kiseonika do sutra uveče, a da je kiseonička podrška trenutno potrebna za više od stotinu pacijenata.
Ovo se dešava nakon što je Agencija za lijekove BiH danas zabranila proizvodnju i promet kiseonikom firmi „TGT Tehnogas“.
Ova firma je UKC RS i druge bolnice u Srpskoj snabdijevala kiseonikom.
Nakon što je otvorena afera „kiseonik“ i sumnje da je nabavljan kiseonik bez potrebne dokumentacije i mimo procedura, a ne medicinski kiseonik, „TGT“ je danas kontrolisan i privremeno im je zabranjen rad.
Đajić je za Mondo objasnio da su oni od njih dobavljali kiseonik svaki drugi dan, te da trenutno firma „Messer“ koja isporučuje medicinski kiseonik za bolnice u FBiH, nema dovoljno na stanju da bi ga dopremili i za bolnice u RS.
„Kiseonik nam treba, ne samo za pacijente koji imaju koronu, nego i za one koji će na operaciju, za bebe, žene koje idu na carski rez... Prije pandemije nam je isporučivan svakih sedam dana, a sada svaki drugi dan, dakle, imamo ga trenutno u zalihama do sutra uveče, a nakon toga ne znamo šta da radimo zbog ove situacije koju je napravila Agencija za lijekove BiH. Umjesto da su im dali privremenu dozvolu na tri mjeseca, dok se ne riješe formalnosti, ako ih treba rješavati, oni su potpuno zabranili rad. Ovo je strašno“, kazao je Đajić.
On je kazao da su osim UKC-a i mnoge druge bolnice u RS nabavljale kiseonik preko „TGT-a“, te u više navrata ponovio da postojeće doze nisu dovoljne ni za dan i po.
„Kako smo mogli 1992. godine spasavati živote sa kiseonikom iz majstorskih radionica, a sada nije dobar ovaj koji je 99,5 odsto medicinski? Oko 40 godina se ovaj kiseonik koristio u UKC i sada se zarad političkih poena otvorila afera“, kazao je Đajić.
On je u više navrata podvukao da je „krivac“ za postojeće stanje Draško Stanivuković, a koji je zbog sumnji oko proizvodnje i isporuke kiseonika podnio krivične prijave. Đajić je ocijenio da je Stanivuković „zarad političke ambicije spreman na sve“.