• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Iz Agencije za lijekove BiH za Mondo: TGT nema dozvolu, samo je Meser prometovao 2,5 miliona KM medicinskog kiseonika

Autor Brankica Spasenić

Firma „TGT Tehnogas“ Laktaši, nema dozvolu za promet lijekovima na veliko, kategorički su danas podvukli iz Agencije za lijekove BiH i naveli da je jedina firma koja je prometovala medicinskim kiseonikom prošle godine „Meser“ iz Sarajeva.

 Agencija za lijekove o TGT i kiseoniku Izvor: Shutterstock/IvanC

Prema podacima koje su obradili za prošlu godinu, a na osnovu izvještaja koje su im dostavili licencirani uvoznici i domaći proizvođači, dakle oni koji imaju dozvolu za promet i proizvodnju izdatu od strane ove Agencije, u 2020. godini samo je proizvođač „Meser“ prijavio promet lijeka - medicinski kiseonik, a ne i „TGT.“ 

Radi se o medicinskom kiseoniku ukupne vrijednosti od blizu 2,5 miliona maraka.

„U 2020. godini proizvođač 'Meser' je prijavio promet lijeka medicinski kiseonik u iznosu 2.445.534 KM“, odgovorili su za Mondo iz Agencije za lijekove BiH.

Podsjećamo, nakon što je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković otvorio aferu „kiseonik“, te iznio optužbe da je UKC RS preko firme „TGT Tehnogas“ Laktaši nabavljao industrijski, a ne medicinski kiseonik u vrijednosti 1,3 miliona KM, iz UKC-a i Ministarstva zdravlja RS su stigli odgovori u kojima se to demantuje.

Iz najveće zdravstvene ustanove u RS su dostavili i sertifikat koji, kako tvrde, potvrđuje da je kiseonik koji se daje njihovim pacijentima u skladu sa svim potrebnim propisima.

„Kada je UKC Republike Srpske raspisivao tender, u skladu sa zahtjevanom dokumentacijom, dobili smo rješenje od Agencije za lijekove BiH da ponuđač ima rješenje da se bavi prometom medicinskog kiseonika čiji je sastav 99,5 odsto kiseonik. Svi naši pacijenti primaju takav kiseonik”, istakli su iz UKC RS.

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS takođe je saopšteno da je u registru Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH firma “TGT Tehnogas” nosilac dozvole za stavljanje u promet medicinskog gasa, kiseonika.

„TGT Tehnogas nema dozvolu za promet lijekovima na veliko“, odgovoreno je danas za Mondo iz Agencije za lijekove BiH.

Ovo su firme koje su uvozile kiseonik prošle godine

Prema podacima Uprave za indirektno oprezivanje BiH (UIO) prošle godine je ukupno 17 preduzećauvezlo kiseonik u BiH, ukupne vrijednosti oko 1,4 miliona KM.

Važno je napomenuti da kiseonik nije na spisku roba koje su na režimu dozvola prilikom uvoza u BiH. Međutim, kada je u pitanju dalja upotreba uvezenog kiseonika, te da li je isti upotrebljavan kao lijek i da li je i ko registrovan kao veleprometnik lijekova , pa tako i kiseonika kao lijeka, informacija se mora provjeriti u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH“, odgovorili su za Mondo u UIO BiH.

U BiH su prošle godine kiseonik uvezli: „ADK“ Novi Travnik, „Bau Gartner“ Sarajevo, „IBP“ Zenica, „Interugo“ Prijedor, „Istrabenz“ Breza, „Kras“ Laktaši, „MB Frigo“ Sarajevo, „Messer“ Mostar, „Messer Tehnoplin“ Sarajevo, „New Tehnology“ Sarajevo, „Penny plus“ Vogošća, „PMP Jelšingrad“ Gradiška, „Servis Jelić“ Široki Brijeg, „Tehnogas“ Petrovo, „Teve varnost elektronika“ Visoko, „TGT“ Laktaši, „Wizz air“ Aerodrom Tuzla.

Povezane vijesti

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE