Epilog koruptivnih djela iz prošle godine

Kako se Srpska bori protiv korupcije: Uslovne osude, novčane kazne, obustave istrage…

Autor Brankica Spasenić

Istrage i predmeti za korupciju u tužilaštvima u RS iz prethodne, ali i nekoliko ranijih godina, pokazuju da je samo petina optuženih završilo iza rešetaka, skoro polovina dobilo uslovne kazne, da je više od polovine prijava završeno odlukom o nesprovođenju istrage.

Izvor: Envato

Većina istraga je na kraju obustavljeno.

Dok je javnost u Republici Srpskoj zaokupljena posljednjim velikim slučajevima i hapšenjima osumnjičenih za zloupotrebe i malverzacije u postupcima javnih nabavki tokom pandemije virusa korona, Mondo je istraživao kakvi su epilozi „spektakularnih hapšenja” i „slučajeva decenije” o kojima smo svjedočili u ranijem periodu.

U izvještaju o radu tužilaštava u Republici Srpskoj u 2020. godini, u koji je Mondo imao uvid, navodi se da su tužilaštva u RS lani zaprimila 259 prijava protiv 560 osoba za koruptivna krivična djela, a što je za oko 29 odsto manje nego godinu ranije.

Takođe, iz ranijih godina prenesno je 145 pijava protiv 300 osoba, tako da su prošle godine ukupno u radu bile 404 prijave protiv 860 osoba.

Na kraju izvještajnog perioda, odnosno koncu 2020. godine, riješene su 272 pijave protiv 541 osobe.
Od toga je više od polovine, ili konkretno 158 pijava protiv 324 osobe, zaključeno naredbom o nesprovođenju istrage, a po 68 prijava protiv 113 osoba donesena je naredba o sprovođenju istrage. Na drugi način je riješeno 46 prijava.

Takođe, u toku izvještajnog perioda riješeno je 77 istraga, a tek u 28 predmeta kojima su bile obuhvaćene 34 osobe podignuta je optužnica, dok je 47 istraga protiv 89 osoba obustavljeno, a dvije istrage su riješene na drugi način. Ukupno 43 istrage protiv 71 osobe je ostalo neriješeno.

 Tužioci su posebnu pažnju posvetili postupanju po negativnim revizorskim izvještajima, a za koje nema nijedne podignute optužnice.

Podsjećamo, Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o reviziji javnog sektora RS predviđeno je da se u slučaju izražavanja negativnog revizorskog izvještaja o sprovedenoj finansijskoj reviziji, kopija dijela dokumenta „Izvještaj glavnog revizora”, obavezno dostavlja glavnom republičkom tužiocu RS.

U toku 2020. godine dostavljeno je šest negativnih revizorskih izvještaja, a koji su potom proslijeđeni okružnim tužilaštvima na nadležno postupanje.

„Okružna tužilaštva su u toku izvještajnog perioda po negativnim revizorskim izvještajima donijela pet naredbi o nesprovođenju istrage, dok je 12 negativnih revizorskih izvještaja i dalje u radu. Iz dostavljenih izvještaja , vidljivo je da nema podignutih optužnica proizašlih iz negativnih revizorskih izvještaja”, stoji u izvještaju za prošlu godinu koji potpisuje glavni republički tužilac Mahmut Švraka.

Tužioci ocjenjuju da se revizorski izvještaji kreiraju u skladu sa međunarodnim standardima i pincipima za izradu revizorskih izvještaja, te da oni „imaju poteškoća u razumijevanju specifične terminologije koja se koristi i njihovim značenjima, pa samim tim i poteškoće u mogućoj identifikaciji elemenata krivičnog djela”.

(Mondo.ba)