Crna hronika

Suđenje za ubistvo Slaviše Krunića ulazi u završnicu: Otkriveno šta su u istrazi rekli svi optuženi

Autor Brankica Spasenić

Suđenje optuženima za ubistvo vlasnika firme "Sector security" Slaviše Krunića u aprilu 2019. godine, ulazi u završnicu, a danas su na ročištu pročitani iskazi iz istrage svih optuženih.

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Rodoljub Gajić, bivši radnik ove zaštitarske agencije koji je optužen za pomaganje u ubistvu Krunića, u iskazu iz istrage je priznao da je Željku Kovačeviću, napadaču koji je kobne noći ubijen u razmjeni vatre, ispričao određene podatke o Krunićevom kretanju i njegovom obezbjeđenju, tvrdeći da nije znao da će se desiti ubistvo.

Tokom dana se očekuje i Gajićevo svjedočenje, ali je pretres prekinut kako bi se odbrana spremila za njegovo direktno ispitivanje.

Republičko javno tužilaštvo RS za izvršenje, planiranje i organizovanje ubistva Slaviše Krunića, njegovog tjelohranitelja Žarka Pavlovića i ranjavanje vozača Gorana Ilića, tereti Benedija Đukanovića i Emilija Balda, dok je Gajić optužen za pomaganje u ubistvu.

Čitanjem iskaza Đukanovića i Balda navedeno je da su oni negirali povezanost za djelom, dok je Gajić govorio da se kaje i da mu je žao što je pričao s Kovačevićem.

Gajić je iskazu naveo da je u "Sectoru" radio od 2008. godine, ali da je svega mjesec dana bio u Krunićevoj pratnji, a potom radio na obezbjeđenju njegove žene i djece.

Tvrdio je i da optužene ne poznaje, te da se znao samo s Kovačevićem od kojeg je na kamatu pozajmio 700 KM jer je imao “kockarskih dugova”. Dogovor je bio da mu vrati 1.000 KM, ali je vratio 300 KM, a onda je Kovačević završio u zatvoru. Kada je izašao, na dva mjeseca prije Krunićevog ubistva, tražio je da se sastanu i tada ga je pitao kako će riješiti dug.

Rodoljub Gajić, radnik ''Sektor sekjuritija'', jedan od optuženih za pomaganje u ubistvu Krunića.
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

"Tada me je prvi put pitao za Krunića, njegovu vikendicu u Glamočanima, pitajući ima li kamere, interesovao se za njihov raspored, ali mu ništa nisam rekao, jer nisam ni znao", rekao je Gajić, navodeći da mu je to "bilo sumnjivo".

Ispričao je i kako je sakupio još 300 KM duga, da je Kovačević galamio na njega u autu, te ga direktno počeo ispitivati o Kruniću.

"Ne znam zašto Krunića nisam obavijestio o tome", rekao je, između ostalog, Gajić i dodao da ga je ovaj ponovo ispitivao o Kruniću kada je jednom prilikom došao pred njegovu kuću, te kasnije kada su se našli na jednoj benzinskoj pumpi.

Potvrdio je i da mu je saopštio da će Krunić na vikendici biti 7 do 10 dana, jer je započeo s renoviranjem stana. Kovačević mu je tada rekao da je to njemu "vrlo bitna informacija" i upozorio ga da nikome ne govori o čemu su razgovarali, jer obojici “može otići glava”, što je Gajić ispoštovao.

Prisjetio se da ga je na dan ubistva, 22. aprila, zvao nepoznat broj i javio se Kovačević. Oko 17 su se našli na jednom parkingu kada ga je samo pitao "da li je Krunić gore", a on mu odgovorio da jeste.

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Pričao je kako je kritičnog dana trebalo da radi drugu smjenu, ali se mijenjao s kolegom jer je trebao ići na dječiji rođendan. Naveo je kako su ga oko 23 časa pozvale kolege i rekli mu da je Krunić ubijen, pa su zajedno otišli u UKC RS.

Gajićev branilac, advokat Marinko Brkić, prigovarao je kompletnom zapisniku smatrajući da je to nezakonit dokaz, tvrdeći da Gajić tada uopšte nije imao branioca kojeg mu je postavio sud ili ga je sam izabrao, već onog kojeg mu je "postavila policija".

"Iz iskaza se vidi da on nije znao da će Krunić biti ubijen. Nema plana, ni direktnog umišljaja što mu se stavlja na teret, a zakon kaže da mora biti svjestan posljedica", rekao je Brkić, nazivajuići njegovu optužnicu "medijskom".

Benedi Đukanović i Emilijo Baldo su u svojim iskazima opisali kako se poznaju sa Željkom Kovačevićem, potvrđujući da su kritičnog dana bili s njim u kafiću “Pink”.

Tu noć, Đukanovića je policija zaustavila u Derventi u "golfu 7" i on tvrdi da je nakon toga otišao u Srbiju, a za ubistvo saznao tek naknadno. Rekao je i da je kasnije otišao u Budimpeštu, a zatim u Austriju, kao i da nije odmah imao novca da se vrati u BiH.

Očekuje se da Okružni sud Banjaluka uskoro odredi datum za iznošenje završnih riječi, nakon čega će uslijediti presuda optuženoj trojki.