Društvo

Djeca umiru zbog internet izazova: Psiholozi otkrivaju 7 savjeta za bezbjednost djece na sajtovima kao što je TikTok

Autor Dragana Božić

Dvije tragedije u kratkom roku odnijele su dva mlada života. Ovo su savjeti psihologa!

Izvor: Guliver/Getty images plus/iStock/Wavebreakmedia

Priče o lošem uticaju društvenih mreža prisutne su već godinama, a najčešće njihov najgori efekat osjete najranjiviji - djeca.

Nadmetanje za najbolji selfi ili snimak, ali i razni "izazovi" tema su medija, nažalost, tek kada se dogodi tragedija. Djevojčica u Palermu stradala je dok je snimala TikTok izazov "Blackout", a prema prvim nezvaničnim informacijama, zbog istog izazova slučajno se objesio dečak u Rakovici (Srbija).

Zašto su djeca i tinejdžeri podložni ovako rizičnom ponašanju? Neurolozi kažu da dio mozga zadužen za racionalno mišljenje, prefrontalni korteks, nije u potpunosti razvijen do sredine dvadesetih godina. To znači da su tinejdžeri prirodno impulsivniji i da će vjerovatno djelovati prije nego što razmisle o svim posljedicama. Usredsređeni su na popularnost i trenutni efekat, ne razmišljaju o opasnim posljedicama koje mogu imati "izazovi" ili druge stvari.

Po pisanju italijanskih medija, roditelji nastradale djevojčice iz Palerma nisu ni znali da njihova ćerka ima više naloga na različitim društvenim mrežama, mislili su da Tik-tok prati zbog plesnih tačaka. I vjerovatno nisu jedini, ali to ne znači da su manje odgovorni što nisu obratili pažnju na to čime se dijete zabavlja.

Roditelji bi morali da idu u korak sa razvojem tehnologije i novim izazovima sa kojima se djeca suočavaju, prenosi RTS. Neki psiholozi savjetuju sljedeće:

  • Raspitajte se šta sve od takvih izazova kola društvenim mrežama i navedite dijete na razgovor tako što ćete ga ohrabriti da pokuša da vas iznenadi, da vam kaže nešto što vi niste čuli. Pitajte mirno, bez osuđivanja, šta misle o tim izazovima.
  • Ako tinejdžeri pominju interesovanje za učešće u izazovu, direktnim pitanjima ih podstaknite da razmisle o svakom koraku izazova. Zamolite ih da razmotre najgore ishode - opekotine ili odlazak u bolnicu, na primjer.
  • Zamolite ih da razmisle zašto bi to učinili - i da li to vrijedi. Da li su lajkovi i komentari vrijedni vremena provedenog u urgentnom centru?
  • Obavezno budite "prijatelji" na društvenim mrežama sa svojom djecom, jer ako pratite dešavanja na ovim platformama, to će vam pomoći da budete u kontaktu sa onim što se događa u njihovom svakodnevnom životu.
  • Pratite šta objavljuju na svojoj stranici kako biste saznali šta se dešava u školi i šta rade njihovi prijatelji. Ako ne žele da sarađuju, moraćete da im zaprijetite da, s obzirom na to da vi plaćate njihove račune i kupujete uređaje, možete im ih i oduzeti.
  • Djeca su često spremnija da pričaju o iskustvima svojih vršnjaka nego o sebi. Tako što ćete se raspitivati o tome šta je popularno u školi, šta rade prijatelji, dobićete više odgovora nego da ste direktno pitali šta oni rade.
  • Bez obzira na sve, najvažnije je imati što aktivniju komunikaciju sa djecom i nastojati da što manje osuđujete njihovo ponašanje. Umjesto toga, mirno razgovarajte o opasnostima u tim izborima.