Nataša Pivašević

Upozorenje psihologa: opasni "čelendži" na mrežama najveći izazov za roditelje

Autor Bojana Ninković

Koliko su izazovi na društvenim mrežama opasni svjedoči i to da je nekoliko tinejdžera u svijetu poginulo igrajući takozvani „blekaut čelendž“ koji se pojavio na društvenoj mreži Tik-tok.

Tinejdžerka
Izvor: Envato

Prema riječima psihologa, Nataše Pivašević, koja je o ovoj problematici govorila za Mondo, zahvaljujući društvenim mrežama, ovi izazovi poprimaju oblik vrlo privlačnog trenda za djecu i mlade.
„Izazovi na društvenim mrežama kao što je sporni blackout izazov na Tik-tok mreži postaju jedni od najvećih izazova za roditelje da budu u toku i da uspiju sa svojom djecom razgovarati o štetnosti i eventualnoj fatalnosti učešća u takvim izazovima. Sličnih izazova je uvijek bilo, i prije virtuelnog svijeta, samo što "zahvaljujući" društvenim mrežama, opasni izazovi poprimaju oblik vrlo privlačnog trenda za djecu i mlade koji neki od njih smatraju da moraju podržati kako bi dobili tako željenu pažnju od poznatih i nepoznatih vršnjaka, ali i odraslih”, pojasnila je Pivaševićeva za Mondo. 

 Kako savjetuje, za roditelje je veoma važno da budu u toku, a opet da omoguće samostalnost djetetu, što je nekada jako teško.

“ I prije interneta, nisu roditelji uvijek znali šta se dešava npr. na školskom igralištu. Obično do roditelja dođu ove informacije tek kada se desi neka tragedija”, upozorava Pivaševićeva.
Roditelji, ističe, nisu jedine osobe koje mogu pomoći u prevenciji tragičnih ishoda.
“Npr. škola je važno mjesto gdje bi trebali da učimo kakva ponašanja su prihvatljiva a kakva ne. Potrebno je da svi odrasli imaju razumijevanja da će djeca uvijek htjeti isprobati opasne stvari za koje još uvijek nemaju kapacitet da shvate kolike posljedice mogu ostaviti”, naglasila je ona.
Kako kaže, odnos povjerenja između roditelja i djeteta se gradi godinama, a takođe i kvalitetan vaspitno-obrazovni sistem koji može djeci ponuditi što sigurnije okruženje.
Podsjetimo, za dječaka koji je stradao u Rakovici u Beogradu sumnja se da se slučajno objesio igrajući upravo ovaj ozloglašeni izazov., takođe se i za devetogodišnjeg dječaka iz Trinidada sumnja da je poginuo na isti način, kao i desetogodišnja djevojčica iz Italije.
Ovaj izazov podrazumijeva da djeca stave kaiš oko vrata, stežu ga i snimaju to mobilnim telefonom dok ne padnu u nesvjest. Svjetski mediji apeluju da se prijavi svaki nalog na kojem se vidi šerovanje Blekaut čelendža.